Apple’dan rekor kâr

Kasım-aralık döneminde 37 milyon satılan iPhone, Apple'ın kâr orandaki rekor artışta en önemli faktör oldu. 2010 yılının son üç ayında satılan iPhone sayısı 2011'in aynı döneminde satılan telefon sayısının yaklaşık yarısı kadardı.

27.01.2012 - 00:00 | MediaCat

Kasım-aralık döneminde 37 milyon satılan iPhone, Apple’ın kâr orandaki rekor artışta en önemli faktör oldu. 2010 yılının son üç ayında satılan iPhone sayısı 2011’in aynı döneminde satılan telefon sayısının yaklaşık yarısı kadardı.

Apple’in genel müdürü Tim Cook, şirket olarak çok iyi bir ivme yakaladıklarını ve piyasaya sürmek üzere oldukları yeni ürünlerin hazır olduğunu belirtti. Cook ayrıca kâr oranlarındaki artışın sürmesini beklediklerini de dile getirdi.

Teknoloji uzmanları Apple’in tablet bilgasayarı iPad’in 3. sürümünün Mart ayında piyasaya çıkacağını öngörüyorlar. Uzmanlar Apple’ın rekor seviyedeki kar artışını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorlar.

BCG Partners şirketinden Colin Gillis, Apple’ın cep telefonundan akıllı telefona geçiş sürecinde büyük bir başarıyla başı çektiğini ve bu süreçten ciddi miktarda kar ettiğini belirtti.

Carolina Milanesi ise Apple’ın beklendiği üzere sektörler üstü bir yayılım sergilediğine dikkat çekiyor.
Apple’ın tablet bilgisayar ürünü iPad’in satışlarında 2010 yılına göre yüzde 111 artış yaşanırken, masaüstü bilgisayar Mac’in satışı ise önceki yıla göre yüzde 26 oranında arttı.

(BBC Türkçe)