Anneler günü reklam yatırımlarında büyük düşüş

Medya Takip Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre markalar için de önemli bir fırsat olan özel günler için yapılan reklam yatırımlarında dikkat çekici bir düşüş yaşanıyor.

09.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre markalar için de önemli bir fırsat olan özel günler için yapılan reklam yatırımlarında dikkat çekici bir düşüş yaşanıyor.

Başta Anneler Günü ve Sevgililer Günü olmak üzere medyanın yakın markajında olan özel günlere yapılan reklam yatırımında 2011 yılında dikkat çekici bir düşüş yaşanıyor.

Bu yıl Sevgililer Günü ile başlayan düşüş, Anneler Günü ile devam ediyor. Medyada yayınlanan haber sayısında da, reklamlarda da önemli bir fark var. MTM Medya Takip Merkezi’nin araştırması bu değişimş mercek altına aldı.

“Anneler günü” temalı reklamlarda yüzde 33 oranında düşüş

MTM’nin 13 TV kanalında yayınlanan reklam kuşaklarını inceleyerek hazırladığı araştırmada, 1 Nisan-5 Mayıs 2011 tarihleri arasında, 30 markanın “Anneler Günü” temalı reklamları mercek altına alındı.

2011 yılında yayınlanan reklamların sürelerinde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 oranında azalma olduğu tespit edildi. 2010 yılında 32 markanın toplam 3 bin 905 spotu yaklaşık 21 saat ekrana gelirken, 2011 yılında 30 markanın toplam 3 bin 158 reklam spotunu yaklaşık 14 saat boyunca ekranlar yoluyla hedef kitleye ulaştı.

Araştırma sonuçları, geçtiğimiz yıl, Anneler Günü için büyük reklam yatırımı yapan markaların önemli bir kısmının bu yıl, bu özel güne ilgi göstermediğini ortaya çıkardı. Reklam veren sektör ve markalardaki değişim, reklam yatırımlarına da yansıyarak düşüşü etkiledi.

Mücevherat sektörü reklamı azalttı, küçük ev aletleri atağa geçti

Rapora göre, Anneler Günü’ne bu yıl en çok reklam yatırımı yapan sektör, geçtiğimiz yıla oranla reklam yatırımını 2,5 kat artıran küçük ev aletleri sektörü oldu. Geçtiğimiz yıl bu özel gün için hiç reklam vermeyen pek çok küçük ev aletleri markası, duygusal ritmi yüksek reklamları ve kampanyaları ile dikkatleri üzerine çekti. Anneler Günü’ne en çok ilgi gösteren ikinci sektör ise, reklamlarında yüzde 45 oranında artış yaşanan bankacılık sektörü oldu.

Geçtiğimiz yıl, Anneler Günü için yaptığı büyük reklam yatırımları ile dikkat çeken sektörlerin büyük bir kısmı, bu yıl ivme kaybetti. 2010 yılında bu özel güne en çok reklam veren sektör ayakkabı/çanta sektörü olurken, sektörün bu yılki reklamları ise yaklaşık 5 katı kadar düşüş gösterdi. Mücevherat sektörü de, reklam yatırımını azalttı. Geçtiğimiz yılın en çok reklam veren ikinci sektörü olan mücevherat, bu yıl yüzde 35 oranında düşüş göstererek, en çok reklam veren sektörler listesinde dördüncü sıraya geriledi.

Anneler günü’ne en büyük yatırımı Arçelik ve Bosch yaptı

MTM’nin, TV kanallarında, Anneler günü temalı reklam kampanyalarını inceleyerek hazırladığı araştırmasına göre, konuyla ilgili en çok veren marka, Arçelik oldu. 1 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında, 180 reklam spotunu hedef kitlesinin ilgisine sunan Arçelik, geçtiğimiz yıl bu özel gün için hiç reklam vermemişti. Konuyla ilgili reklama en çok yatırım yapan ikinci marka, geçtiğimiz yıla oranla reklamlarında yüzde 36 oranında düşüş yaşanan Bosch markasıydı.

Anneler Günü için reklama en çok yatırım yapan diğer markalar sırasıyla; Maximum Kart, Beko, Tefal, Advantage Card, Singer, Ceyo, Zen, Saray Halı, Ariş Mücevherat, Atasay, Ofçay, Bellona ve Korkmaz oldu.

Geçtiğimiz yılın reklam liderleri bu yıl sustu

MTM’nin aynı araştırma sonuçlarına göre; 2010’da Anneler Günü’ne en çok reklam yatırım yapan marka olan Polaris, bu yıl TV mecrasına reklam vermemeyi tercih etti. 2010 yılında en çok reklam veren sıralamasında üst sıralarda yer alıp, bu yıl ekranlarda görünmeyen diğer markalar ise Calgon, Bernardo By Gift Home, Altınbaş, King, Arzum ve Anadolu Hayat Emeklilik oldu.

“Markalar yüzlerini fırsat sitelerine döndü”

Anneler Günü’ne reklamverenin ilgisinin nasıl bir seyir izlediğini ortaya koyan araştırma sonuçlarını değerlendiren MTM Genel Müdürü Halef Remzi Vayıs, bu özel günler için TV mecrasına verilen reklamlardaki düşüşün dikkat çekici boyutlarda olduğunu söyleyerek, “Markaların son zamanlarda çok ilgi gösterdiği yeni bir mecra var; fırsat siteleri. Bu sitelerde yapılan kampanyalar, tüketicilerden yüksek ilgi buluyor. Bu yeni trend, markaları da yeni arayışlara soktu. TV mecrasına verilen reklamlardaki düşüşün bir nedeni bu olabilir” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.