“Altın Standart”a hak kazanan şirketler

İDA’ya üye şirketlerden 12’si, bu yıl PR sektörünün uluslararası altın standardı olarak kabul edilen Consultancy Management Standard (CMS) sertifikasını almaya hak kazandı.

28.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Türkiye’de, PR mesleğinin tüzel kişilik olarak temsil edildiği tek dernek olan ve uluslararası İletişim Danışmanlığı Birliği ICCO’yu Türkiye’de temsil eden İDA’ya üye şirketlerden 12’si, bu yıl PR sektörünün uluslararası altın standardı olarak kabul edilen Consultancy Management Standard (CMS) sertifikasını almaya hak kazandı.

Uluslararası platformda, iletişimde profesyonellik göstergesi olan CMS sertifikası, ISO 9001’e ve Investors in People’a dayanan ve özel olarak halkla ilişkiler danışmanlık şirketlerinin gereksinimlerine uyarlanan bir kalite standardıdır. PR sektöründe, mükemmelliyet ve profesyonellik konusunda “altın standart” olarak kabul edilir ve Quality Management Systems plc (QMS) işbirliği ve yönlendirmesi ile bağımsız olarak gerçekleştirilir.

PR sektöründe, ‘Danışmanlık Hizmeti Yönetim Standardı’nı belgeyen bu sertifikanın bir diğer özelliği de 2 yılda bir yapılan denetimlerle yenilenme zorunluluğu taşımasıdır. İDA, üyesi olan her şirkete, üyelik tarihinin başlangıcından itibaren en geç 3 yıl içinde hazırlıklarını tamamlayarak başvuru yapmasını ve CMS sertifikasını alabilmeyi şart koşmaktadır. Daha önceki yıllarda 8 İDA üyesi bu sertifikayı almaya hak kazanmıştı. Denetimlerini tekrarlayarak bu yıl da sertifikalarını almaya hak kazanan 7 üye şirketin yanı sıra, bu yıl başvuran 5 İDA üyesi şirket daha sertifika almaya hak kazandı.

Halen Türkiye’nin önde gelen PR şirketlerinden 18’inin (Bersay İletişim Danışmanlığı, BG İletişim, BPM Look Halkla İlişkiler, Communication Partner, Excel İletişim Danışmanlığı, Effect Halkla İlişkiler, Grup 7 İletişim Danışmanlığı, Leo PR, Medya Evi İletişim Danışmanlığı, MPR Pazarlama Halkla İlişkiler, N’PR İletişim Danışmanlığı, ON İletişim, Saydam PR İletişim ve Etkinlik Yönetimi, Stage İletişim Danışmanlığı, Tribeca İletişim Danışmanlığı, Ünite İletişim, Zarakol Halkla İlişkiler, Zego İletişim Stratejileri) üye olduğu İDA’nın bu yıl 12 üyesi CMS sertifikası ile belgelenirken, diğer 6 üye de, 3 yıllık İDA üyeliğini tamamlama sürecinin ardından sertifika başvurusunu yapma hazırlığında.

Sertifikaları üye şirketlere teslim etmek amacıyla, 27 Ocak’ta, İstanbul Mövenpick Hotels’de gerçekleşen törende, İDA üyesi olan tüm PR şirketlerinin yanı sıra, iletişim sektöründeki paydaş dernek temsilcileri, TOBB iletişim meclisi başkan ve temsilcileri ile birlikte iletişim fakülteleri dekanları ve medya da bir araya geldi.

Törende konuşan İDA Yönetim Kurulu Başkanı Figen İsbir “Türkiye’de PR sektörünün şirketler düzeyinde temsil edildiği tek meslek örgütü olan İDA’nın çıtası her zaman uluslararası standartlar olmuştur. Üye şirketlerimize, CMS standardını almalarını şart koşmamızın bir nedeni de budur. Ancak mesleğimizin hizmet verme koşulları ne yazık ki dünyadaki gelişmiş uygulamaların çok gerisinde. Biz, IDA üyesi şirketler olarak, kendimizi dünya standartlarında hizmet vermeye odakladık. Bu odaklanmanın sürdürülebilir olması için hizmet verdiğimiz kurumların da dünya standartları ile örtüşen ölçümleme kriterlerini ve dolayısıyla danışmanlık bedellerini benimsemeye yatkın olmaları gerekiyor” dedi.

CMS sertifikasını yenileyen şirketler:

Bersay İletişim, BG İletişim Basın ve Halkla İlişkiler, Excel İletişim Danışmanlığı, GRUP 7 İletişim Danışmanlığı, MPR Pazarlama Halkla İlişkiler, N’PR İletişim Danışmanlığı, Zarakol Halkla İlişkiler. (Alfabetik sırayla)

İlk başvurularını yapıp sertifikalarını alan şirketler:

BMP Look Halkla İlişkiler, Effect Halkla İlişkiler, Medyaevi İletişim Danışmanlığı, Saydam İletişim ve Etkinlik Yönetimi, TRIBECA İletişim Danışmanlık (Alfabetik sırayla)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.