Alman Axel Doğan Yayın’a ortak oldu

Almanya'nın önde gelen medya grubu Axel Springer'in, Doğan Yayın Holding'e...

27.11.2008 - 11:40 | MediaCat

Almanya’nın önde gelen medya grubu Axel Springer’in, Doğan Yayın Holding’e yüzde 10’a yakın oranda ortak olacağı açıklandı.

Şirketlerden yapılan açıklamada, satın alım tutarının 47 milyon Euro olarak belirlendiği ve anlaşma neticesinde, Axel Springer’in, Doğan Yayın Holding’e bir yönetim kurulu üyesi atayacağı belirtildi. İMKB’ye yapılan açıklamada ise söz konusu satışın Axel Springer’in iştiraki Commerz Film GMBH’ye yapıldığı ve oranın yüzde 9.8 olacağı belirtildi.

Şirketler tarafından yapılan açıklamaya göre, Axel Springer, ayrıca yüzde 25 oranında ortak olduğu Doğan TV Holding’deki yüzde 5.1 oranındaki hissesini Doğan TV Holding’in ana hissedarı olan Doğan Yayın Holding’e satacak. Bu satış tutarı 77 milyon Euro olarak belirlendi ve bu bedelin 30 milyon Euro’su 2012 yılına kadar ödenecek.

Axel Springer AG Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner, “Doğan Grubu ve Axel Springer arasındaki halihazırda devam eden ortaklığın daha da geliştirilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Doğan Yayın Holding, Türkiye gibi çekici ve büyüyen bir pazardaki mükemmel konumunun yanında, Axel Springer’in yazılı basından dijital medyaya uzanan portföyüne uyumlu ve tamamlayıcı bir iştirak portföyüne sahip” dedi.

Doğan Yayın Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise “Grubumuz, medya faaliyetlerinin bir çoğunda önemli ve güçlü ortaklıklarla faaliyet göstermektedir. Şimdi de Almanya’nın lider, Avrupa’nın önde gelen medya kuruluşlarından Axel Springer’in yeni bir stratejik ortak olarak aramıza katılmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşma iki grup arasında halihazırda varolan stratejik sinerjileri daha da arttıracaktır” dedi.

Açıklamada yer alan bilgiye göre, Axel Springer, Doğan Yayın Holding’in Yönetim Kurulu’na atamak üzere, uzun yıllar RTL’de yönetim kurulu üyeliği yapmış Helmut Thoma’yı aday gösterdi. Thoma, halihazırda, Doğan TV Holding’te yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Axel Springer’in, Almanya’nın en büyük gazete ve üçüncü büyük dergi yayıncısı ve Avrupa’nın önde gelen medya kuruluşlarından olduğu belirtilen açıklamada grup ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Geniş medya portföyü, BILD ve WELT gibi önemli grupları ve markaları içermektedir.

Axel Springer, 180’den fazla gazete ve dergileri, değişik ilgi grupları ve bilgi ihtiyaçlarına hitap eden 50’den fazla internet girişimi ve TV-Radyo iştirakleri ile 35 ülkede faaliyet göstermektedir. Axel Springer, 10,000 civarında çalışanıyla, 2007 yılında 2.6 milyar Euro gelir ve 422 milyon Euro faiz vergi ve amortisman öncesi kâr yaratmıştır” denildi.

Kaynak:www.ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.