Alışverişe gezerken karar veriyoruz

KMG Araştırma tarafından “Alışveriş Davranışları

09.04.2007 - 14:44 | MediaCat

KMG Araştırma tarafından “Alışveriş Davranışları 2007”araştırması tamamlandı. Araştırma sonuçlarına göre, Türk halkı giyim alışverişine gezerken karar veriyor. Genelde cadde üzerindeki mağazalar tercih edilirken marka seçiminde fiyat, mağaza seçiminde ise satış danışmanının bire bir ilgilenmesi etkili oluyor.

Alışveriş kriterlerinin üst gelir ve alt gelir grupları arasında farklılaşmasına rağmen temel kriter fiyat. Hazır giyim alışveriş yapma sıklığı genç yaş gruplarında ve üst sosyo-ekonomik statüdeki tüketicilerde daha yüksek. Belirli bir sıklıkta alışveriş yaptığını belirtenler arasında en fazla dikkat çeken 53 günde bir alışveriş sıklığı ile 19-25 yaş grubu.

Araştırma sonucunda, sosyo- ekonomik statüyle marka arasında sıkı bir bağlantı olduğu belirlendi. Sosyo-ekonomik statü seviyesi yükseldikçe markaya yönelik alışveriş artarken, alt sosyo-ekonomik statü gruplarında ise daha çok fiyat odaklı, her defasında farklı mağazada ve markada biten bir alışveriş seyri dikkat çekiyor.

Yaş grupları açısından değerlendirildiğinde, gençlerin düzenli alışveriş yaptıkları mağazaları tercih ettikleri dikkat çekerken, 36 ve üstü yaş gruplarında ise belirgin olarak her defasında farklı mağazalardan alışveriş yaptıkları anlaşılıyor.

Orta halli olanlar caddeye, yüksek gelirli olanlar alışveriş merkezine

Araştırma sonucuna göre, orta halli olanlar giyim alışverişi için cadde üzerindeki mağazaları tercih ederken yüksek gelirli olanlar alışveriş merkezlerini tercih ediyor. Ayrıca alışveriş merkezi tercihinde erkekler kadınlara göre daha fazla öne çıkıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.