Akbank’ın hatırlanma oranı yüzde 70

Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, Haziran 2006'da başlattıkları imaj kampanyası ve bu kapsamda çekilen reklam filmleri sayesinde finans sektöründe yüzde 10'lar seviyesindeki reklam hatırlanma oranının Akbank için yüzde 70'lere çıktığını bildirdi.

30.07.2007 - 09:54 | MediaCat


Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, Haziran 2006’da başlattıkları imaj kampanyası ve bu kapsamda çekilen reklam filmleri sayesinde finans sektöründe yüzde 10’lar seviyesindeki reklam hatırlanma oranının Akbank için yüzde 70’lere çıktığını bildirdi.

Göllü, yaptığı açıklamada, bankanın 2001 yılında bir değişim projesi başlattığını ve bunun neticelendiğini, 2006 yılına kadar aslında dost banka üzerine stratejilerini kuran bankanın, 2005 yılı sonlarında marka stratejisini tekrar yapılandırmak istediğini söyledi.

Sonunda geldikleri nokta olan ”Türkiye’nin yenilikçi gücü”nün aslında bir marka fikri olduğunu ifade eden Göllü, bu fikri potansiyel müşterilerle ve tüketicilerle paylaşmak için imaj kampanyası yaptıklarını, bu kapsamda ilki Güney Afrika, ikincisi Romanya’da çekilen ve koşan adamların ilginç figürler yaptığı reklam filmlerinden beklediklerinin çok üzerinde geri dönüş aldıklarını kaydetti.

2006 yılının başlarında bankacılık sektörünün reklamlarının çok fazla hatırlanmadığına, sektörde ortalama hatırlanma oranının yüzde 10 civarında olduğuna işaret eden Göllü, şöyle devam etti:

”2006 başında cep kredi isminde yeni bir kredi ürünü çıkardık. Pazarda kredi almanın çok daha farklı bir yoluydu. O reklam ile bizim reklam hatırlanma oranlarımız yükselmeye başladı. Finans sektöründe yüzde 10’lar seviyesinde olan reklam hatırlanma oranı, Akbank’ta önce yüzde 30’lara, sonrasında Haziran 2006’da başlattığımız imaj kampanyası ile yüzde 70’lere çıktı. Burada hatırlamaktan kastımız, araştırmaya katılan deneklerin banka reklamını hatırlaması, ismini bilmesi ve reklam filmini anlatmasını içeriyor. Yüzde 70, sadece bankacılık sektöründe değil, diğer sektörlerde de iyi bir hatırlanma oranı, hatta Türkiye için rekor denebilir. Şu anda bankacılık sektöründe ortalama hatırlanma oranı yüzde 10. Hala bir yıl önce yaptığımız reklam hatırlanıyor. Zor olan, bu yüzde 70’i aşağıya indirmemek.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.