Ajansınızı yüceltecek 6 kritik başlık

Work & Co Marka Direktörü Rupal Parekh'ten ajansların sahip olması gereken altı önemli nitelik.

03.05.2018 - 14:52 | MediaCat

Ajansınızı yüceltecek 6 kritik başlık

Ad Age’in eski editörlerinden, Work & Co Marka Direktörü Rupal Parekh, 2019 model ajanslarda olması gereken 6 önemli niteliği Ad Age için yazdı. Zamanın ruhuna uygun bir organizasyona sahip olmak için bu hamleleri bir kenara not edin.

Ajansınızı yüceltecek 6 kritik başlık

Ajansınızı yüceltecek 6 kritik başlıkYetenekler buharlaşıyor, bütçeler daralıyor, danışmanlık şirketleri sektörü işgal ediyor… Ajans dünyası yıllardır aynı konularda sızlanıyor. İyi haberse şu: bu anlayışın değiştiğine inanıyorum. Artık daha fazla ajansın bir şeyleri değiştirmeye çalıştığını görüyoruz. Bunu yapmadıkları zaman da sektörün dışındaki kurumlar tarafından sorumlu tutuluyorlar. Hepsinden iyisi, daha zekice kurgulanmış operasyonel yapılar oluşturmaktan cinsiyet ve ırk temelli
ayrımcılıkların çözümüne kadar, olumlu yönde değişim fırsatlarının sayısı giderek artıyor.

Ama (hep bir ama vardır) fırsatları yakalamak hızlı hareket etmeyi gerektirir. Dolayısıyla burada yazılanları “geleceğe dair” bir reçete olarak değil,
hemen şimdi atılabilecek altı adım olarak düşünün. Gerçi ajansların en kötü müşterileri kendileridir… Hemen değil de, 12 ay içinde atılacak altı adım diyelim. İşte size 2019’un ajansı.

Misyona değil yeteneklere odaklanın

Önceleri ajanslar, sundukları hizmeti farklılaştırmalarına yardımcı olan bir motto üretebilmek için çok sıkı bir branding çalışması ortaya koyardı. Neden? Çünkü her biri başka herkesin yaptığı hizmeti verirdi de ondan. Bugün bu durum pek geçerli değil. Ajanslar uzmanlaşıyor. Sesle ilgili bir çözüme mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Perakendeye özel bir omni-channel stratejisi mi lazım? Super Bowl için bir spot mu düşünüyorsunuz? Yoksa aradığınız e-mail marketing mi? Ajansların tam hizmet rüyasından vazgeçip belirli yetenekler konusunda derinlik kazanmaya odaklanmaları, ihtiyaçları için nereye başvuracağını düşünen müşterilerin işini kolaylaştırdı.

Ve şu da var: Müşterileriniz sizin “ne ajansı” olduğunuzu gerçekten umursamıyor. Yalnızca ortaya koyduğunuz sonuçlar önemli, bu yüzden bir ajans mı yoksa başka bir şey mi olduğunuzu düşünerek vakit harcamayın.

“İnovasyon” alerjisi

İnovasyon, markaların rekabette geride kalmamaları için ihtiyaç duydukları her şeyi kapsıyor. Bu yine de yetersiz bir kavram, çünkü yeni bir şey yapmak, tek başına iş sorunlarını çözmeye yetmiyor. İş sorunları zekice kurgulanmış stratejiler, yaratıcı fikirler ve teknik yeteneklerle çözülüyor ve bunların bir PR kampanyası, sıfırdan üretilmiş bir dijital ürün veya SEO çözümü ile gelmiş olmasının önemi yok. İnovasyon hakkında geveleyip durmak, icra dediğimiz ağır işi itibarsızlaştırıyor. Üstelik icra herkesin sandığından daha zor, daha stratejik ve daha değerli bir iş ki müşteriler ajanslara aslında bunun için ihtiyaç duyuyor. Kapatın artık ne yetenek ne de müşteri çeken şu laboratuvar, kuluçka merkezi ve diğer zamazingolarınızı.

Sosyal meselelere bağlılık

Hoşunuza gitsin veya gitmesin, iki yıl daha sürecek siyasi ve kültürel bir huzursuzluk ortamıyla karşı karşıyayız. Bu da ajansların, istihdam edecekleri yeteneklere kendilerini güvende hissedecekleri ve fikirlerini diledikleri gibi ifade edebildiklerini düşünecekleri ortamlar yaratmalarını zorunlu kılıyor. “İyi de bu halka açık şirketler için zor” diyorsunuz öyle mi? Aşın artık bu işleri. Sessiz kalmak daha büyük bir risk. Müşterilerimizin pek çoğu sesimiz çıksın istiyor. Antonio Lucio (HP Global CMO’su) ve Diego Scotti (Verizon Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CMO) gibi aktivist CMO’larla karşılaşmamızın
sebebi de bu.

Hesaplaşma

Sancılı bir süreç yaşanıyor ve öyle de olması gerek, aksi halde hiçbir şey değişmeyecek… #MeToo hareketi, ajansların kendilerine ve lider kadrolarının davranışlarına daha dürüst bir şekildebakmalarını sağladı. Çalışma ortamlarındaki kabul edilemez gerçekleri cesurca ifşa edenler, sözünü esirgemeyen medya, yeni kurulan #TimesUpAdvertising hareketi veya Diet Madison Avenue sayesinde ajanslar (ve iş-eğlence dünyası, hükümetler ve diğerleri) sorumlu davranmak konusunda daha da iyi hale gelecek.

Demokratikleşmiş bir yapı

2019’da tek bir kişinin bir ajansın yüzü olduğu hikâyeler sona ermek durumunda. Operasyonel yapılar hızlıca yatay ve merkezî olmayan biçimler alacak. CCO ve CSO’lar müşterilerle doğrudan çalışma işini çok fonksiyonlu yaratıcı ekiplere ve stratejistlere devretmeli ve müşteriler de konkur sürecinden başlayarak bu takımlarla tanışıp kaynaşmalı. Artık yalnızca yöneticilik yapmak gibi bir rolün geçerliliği yok. Zaten bu insanlar çoğu zaman yapılabilecek iyi işlerin önünü kesiyor.

Zamana takılmayın

Bazıları bunu anladı, geri kalanların anlamasına da az kaldı. Üretilen işin kalitesi, ajansta geçirdiğiniz zamanla doğru orantılı değildir. Zaten müşteriler de ajanslarını değerlendirirken kendilerine ne kadar vakit ayrıldığına pek önem vermezler.

Eğer sektör kolektif olarak bu meselelerde aşama kaydedebilirse 2019’un ajansları bir şeyi daha başarmış olacak: Saygıyı gerçekten hak etmeyi.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.