Adinteractive uluslararası bir ajansla evlilik yolunda

İnteraktif reklamcılık, henüz reklam pastasındaki payı yüzde 1,5 olsa da gösterdiği

09.04.2008 - 09:45 | MediaCat

İnteraktif reklamcılık, henüz reklam pastasındaki payı yüzde 1,5 olsa da gösterdiği performans ile yabancıların dikkatini çekmeyi başardı. Türkiye’nin ilk interaktif reklam ajansı Adinteractive, yabancı bir firma ile evlililik yolunda. Firma iki ay içinde uluslararası bir network ile evlendiğini duyuracak.

Geçen yıl ABD’de dikkat çeken interaktif reklam ajansı satışlarının Türkiye’ye de sıçradığını belirten Adinteractive Ajans Başkanı Köksal, Abdurrahmanoğlu, “Klasik reklam hizmeti veren global ajanslar interaktif reklamcılık alanında da olmak için bu alanda faaliyet gösteren küçük yerel ajanslar arıyor. Yapacağımız evlilik ile sektörde bir ilke imza atacağız. Bu evlilik yeni bir dönemin de habercisi. Klasik ajanslar interneti bünyelerine alarak kanlarına dijital DNA enjekte etmeye çalışıyorlar” açıklamasını yaptı.


İnternet gelecek vaat eden bir sektör

İnternet, dünya reklam pastasından yüzde 5 pay alıyor. İnternetin en yaygın kullanıldığı ülkelerden biri olan İngiltere’de ise bu oran yüzde 10’u geçti. Türkiye’de ise şu an yüzde 1,2 payla 53 milyon YTL’yi bulan internet reklamcılığı mobil teknolojilerle beraber hızlı bir büyümeye işaret ediyor. Bunun farkında olan şirketler de 2005’e yüzde 0,5 pay ayırdıkları interaktif mecraya tanıtım bütçelerinin yüzde 5’inden fazlasını harcıyor. Önümüzdeki dönemde internetin klasik mecralarla birleşerek kendisini IPTV ya da dijital billboard’lar olarak göstereceği belirtiliyor. Buna cep telefonlarının reklam trafiği de eklenince geleceğin reklam ajanslarının da dijitalleşmesi kaçınılmazlaşıyor.

Mecraların birleşmesi gibi ajans cephesi de giderek birbirini kapsar hale geliyor. İnteraktif reklam ajanslarının sayısı üç yıl önce bir elin parmaklarını geçmezken bugün geleneksel mecraların hâkimi reklam ajansları bile bünyelerine interaktif departmanları ekleyip güçlenmenin peşinde. Yurtdışında geçen sene kendini gösteren bu eğilimin Türkiye’deki ilk yansıması Adinteractive’in satışıyla gerçekleşecek. Uzun süredir görüşme halinde oldukları uluslararası bir network’le anlaşma aşamasında olduklarını duyuran Köksal Abdurrahmanoğlu, bu sürecin internet kullanıcılarının artması, reklamın etkin ve ekonomik hale gelişiyle otomatik olarak geliştiğini savunuyor.


Şirket evlilikleri hızlanacak


Şu an internetin 360 derece iletişim içinde 60 derecelik payı olduğunu söyleyen Abdurrahmanoğlu, bu sayının yakında 160’a kadar çıkacağını ve diğer mecraları da kapsayacağını ileri sürüyor. Abdurrahmanoğlu, Türkiye’yi bekleyen gelişmeleri ise şöyle ifade ediyor: “Klasik ajanslar interneti bünyelerine almaya çalışıyorlar. Kanlarına dijital DNA enjekte etmeye çalışıyorlar. Bu dönemde ya bizden personel transfer edecekler ya da doğrudan bizi almaya çalışacaklar. Sonuçta bu işin geleceği dijitalde.”

Sektörde 10 yıl içinde şirket evliliklerinin hızlanacağını belirten Abdurrahmanoğlu’na göre interaktif ajansların klasik mecralarla birleşerek büyüme eğilimine karşı taraftaki dijital açığı cevap verecek. Ancak bu süreçte çoğu ajansın birleşmeyi başaramayarak pazardan çekileceğini de öngören Abdurrahmanoğlu, yerel ajansların bu açıdan daha dezavantajlı olduğunu savunuyor. Abdurrahmanoğlu’nun iddiasındaki gerekçe bugün hâlâ internette yerel markalardan çok, uluslararası şirketlerin ağırlığının olması. Diğer bir deyişle internetin yükselişini fark edemeyen markalar beraberlerinde ajanslarını da aşağıya çekecekler.

Kaynak: Referans Gazetesi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.