ABD’nin en çok kazanan CEO’ları kimler?

Wall Street Journal gazetesinin yaptırdığı bir araştırmaya göre...

06.04.2009 - 10:00 | MediaCat

Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent, ABD’nin en çok kazanan CEO’lar listesinde 17’nci sırada yer aldı.

Wall Street Journal gazetesinin yaptırdığı bir araştırmaya göre, Coca-Cola’nın CEO’su 2008 yılındaki 18 milyon 880 bin dolarlık geliriyle ABD’de en çok 17’nci CEO oldu. Çıplak maaşı 1.1 milyon dolar olan Kent, yan gelirlerinin yanı sıra 4.5 milyon dolar ikramiye ve 10.28 milyon dolarlık hisse senedi alma hakkıyla ödüllendirildi.

Motorola CEO’su birinci

Araştırmada en fazla kazanan CEO ise Motorola’dan çıktı. Motorola CEO’su Sanjay Jha, çıplak maaşı 484 bin dolar olmasına rağmen toplamda 104 milyon dolarlık geliriyle listede birinci olurken, en yakın rakibine de 50 milyon dolar fark attı. ABD’li petrol şirketi Occidental’ın 1990’dan beri CEO’luğunu yürüten Ray Irani 49.9 milyon dolarlık, kazancıyla ikinci sırada yer aldı. Listede, Walt Disney CEO’su Robert Iger, 49.7 milyon dolarlık geliriyle üçüncü olurken, Citigorup CEO’su Vikram Pandit, 2008 yılında 958 bin doları maaş olmak üzere toplamda 38.2 milyon dolar kazandı. En çok kanan 5’inci CEO ise 36.3 milyon dolarla Philip Morris’ten Louis Camilleri oldu.

Kent rakibine fark attı

Dünyanın en büyük içecek şirketi Coca-Cola’nın başındaki Kent, 2008 yılı kazancıyla en büyük rakibi PepsiCo’nun CEO’sunu da geride bıraktı. PepsiCo CEO’su Indra Nooyi, 1.3 milyon doları maaş olmak üzere 13.8 milyon dolar gelir elde ederken, listede 36’ncı sırada yer aldı. Böylece Kent, Nooyi’ye 4.9 milyon dolar fark atmış oldu.

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.