Abdi İbrahim’den bilinçli ilaç kullanımı kampanyası

Abdi İbrahim, toplum sağlığı ve Türk ekonomisi açısından önem taşıyan bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda, toplumsal farkındalık düzeyini artırmak amacıyla bir kampanya başlattı.

26.01.2012 - 00:00 | MediaCat

Abdi İbrahim, toplum sağlığı ve Türk ekonomisi açısından önem taşıyan bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda, toplumsal farkındalık düzeyini artırmak amacıyla bir kampanya başlattı. 

Firma 100. yılında yürüteceği ‘Akılcı ilaç kullanımı’ kampanyası’yla ‘İlacın doktorun önereceği doz ve sürede, eczacıya danışılarak kullanılması’ gerekliliğine dikkat çekiyor.

İlk kez Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1985 yılında başlatılan ve 1992’den bu yana T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ‘Akılcı ilaç kullanımı’ konusunda sorumluluk üstlenen Abdi İbrahim, yürüteceği kampanya ile; bilinçsiz ilaç kullanımının toplum sağlığı ve ekonomiye yansımalarının önlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

‘Akılcı ilaç kullanımı’nın toplum sağlığı ve ülke ekonomisi için taşıdığı önemden hareketle hayata geçirilen kampanyanın tanıtımı için, Abdi İbrahim Başkanı Nezih Barut ve Abdi İbrahim CEO’su Candan Karabağlı tarafından bir basın toplantısı düzenlendi.

2003 yılından bu yana sektör liderliğini koruyan Abdi İbrahim’in 100 yılda geldiği noktayı özetleyen Başkan Nezih Barut, Abdi İbrahim’in 2011 yılında, yüzde 10 büyüyerek sektörde yüzde 7.9 pazar payı elde ettiğini belirtti.

Son yıllarda Türk halkının sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı ve bu hizmetlerden duyduğu memnuniyetin önemli ölçüde yükseldiğine dikkat çeken Nezih Barut, topluma ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ alışkanlığının kazandırılmasında; hangi ilacın kullanılacağına karar veren hekim, ilacı uygun şartlarda sağlayan ve ilacın kullanımına dair hastaların danıştığı eczacı ve ilacı kullanan hastanın ortak sorumluluk taşıdığını belirtti.

Barut; “İlaç kullanımı konusunda bu farkındalığın oluşmasında hekim ve eczacı kadar, bu konuda hizmet veren sektörün de desteği büyük önem taşıyor. Bu noktada Abdi İbrahim olarak 100. yılımıza girerken; global hedefler ve sürdürülebilir liderlik hedefimiz doğrultusunda oluşturduğumuz Vizyon 2021 Stratejimize bağlı olarak; toplum sağlığı ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan bu konuda sorumluluk üstlenmeyi memnuniyetle görev kabul ediyoruz. Tıbba ve insanlığa hizmette 100 yılı geride bırakmış bir kurum olarak, başlattığımız ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ Kampanyası ile bu konudaki sorunların ortadan kaldırılması için toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Abdi İbrahim CEO’su Candan Karabağlı da ilaç kullanımında davranış değişikliği yaratmak ve bilinçli ilaç kullanımını yaygınlaştırmak hedefiyle hayata geçirdikleri kampanya ile hem sağlık alanında hem de ekonomik alanda uzun dönemli toplumsal fayda yaratacak etkinlikleri kapsayan bir platform oluşturmak istediklerini söyledi. Karabağlı, “Kampanyanın sonunda ne kadar çok insanda ‘İlaç almadan önce doktor kontrolünde olmalıyım ve eczacıya danışmalıyım; dost tavsiyesiyle hareket etmemeliyim,  ilacımı tavsiye edilen sürede ve dozda kullanmalıyım, son kullanma tarihi geldiğinde de atmalıyım’ şeklinde bilinç oluşturabilirsek kendimizi başarılı sayacağız” diye konuştu.

Abdi İbrahim, Akılcı İlaç Kullanımı Kampanyası kapsamında doktor ve eczacı işbirliğinde, görsel ve basılı malzemelerle sağlık kuruluşları üzerinden kamuoyuna mesajlarını ulaştıracak. Abdi İbrahim ayrıca TV reklamları, radyo spotları ve dergi ilanlarıyla da daha geniş bir kitleye ulaşarak, kaynak israfının engellenmesi ve daha sağlıklı bir toplum oluşumuna katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kampanyanın reklam filmlerine aşağıdaki lnklerden ulaşmak mümkün:

Turp
http://vimeo.com/35498024

Zımba
http://vimeo.com/35498071

Taş
http://vimeo.com/35497956

Bomba
http://vimeo.com/35497826
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.