MediaCat

60 bin kişinin ortak heyecanı

Türkiye ve Kıbrıs’ın en büyük halı saha ligi olma özelliğini taşıyan ‘iddaa Rakipbul Ligi’nin 2012 Açılış Ligi il şampiyonları 15 Temmuz Pazar günü belli oldu. 2012’nin ikinci yarısını oluşturacak ve 1 Ağustos’ta başlayacak olan Rakipbul Kapanış Ligi için heyecan şimdiden başlamışken iddaa RakipBul Ligi Genel Müdürü Cem Durul ile proje üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

60 bin kişinin ortak heyecanı

Türkiye ve Kıbrıs’ın en büyük halı saha ligi olma özelliğini taşıyan ‘iddaa Rakipbul Ligi’nin 2012 Açılış Ligi il şampiyonları 15 Temmuz Pazar günü belli oldu. 2012’nin ikinci yarısını oluşturacak ve 1 Ağustos’ta başlayacak olan  Rakipbul Kapanış Ligi için heyecan şimdiden başlamışken iddaa RakipBul Ligi Genel Müdürü Cem Durul ile proje üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fikir nasıl ortaya çıktı?

Çoğu Türk erkeği gibi ben de en büyük hobim olan halı saha maçlarında hep aynı rakiple oynamaktan sıkılmıştım. Çoğu halı saha oyuncularının yaşadığı ama tam olarak adlandıramadığı bu problemi çözme adına RakipBul projesini hayata geçirdik.

Bu proje çok temelde; farklı rakip arayan halı saha tutkunlarını online bir platformda buluşturup rakip bulmayı kolaylaştırmayı, rutin halı saha maçlarının skorlarını puanlayarak bir halı saha ligi puan tablosu yaratmayı amaçlıyordu. iddaa Rakipbul Ligi Genel Koordinatörü olan ağabeyim Deniz Durul’la birlikte bu fikri somut bir işe çevirdik.

2007 yılında Bakırköy çevresinde faaliyet göstermeye başladık. İlerleyen zaman içinde İstanbul’un tüm çevresine, ardından da bayilik sistemiyle İzmir, Bursa, Denizli, Ankara, Antalya, Denizli, Kıbrıs-Gazimağusa, Kocaeli, Eskişehir, Manisa, Kütahya’ya yayılarak 12 ilde faaliyet gösteren dev bir lig haline geldik.
 
 iddaa RakipBul Ligi halen Türkiye’nin 10 ilinde 60 bini aşkın üyesi ve 5 bin takımıyla,  Türkiye’nin en geniş katılımlı halı saha ligi durumunda ve yılın her günü faal olarak organize ediliyor. Rakip bulma, saha rezervasyonu, uzman hakem, saha koordinatörü, maç haberi&yorumları, röportajlar, fotoğraf, ilkyardım sağlık müdahalesi, prof. maç topu, Full HD video ve detaylı maç içi istatistikleri gibi RakipBul standart hizmetlerinin tamamını her maçta veriyoruz.
 
Bu projeye iddaa’ya ve diğer sponsorlara ne kazandırdı, somut ne fayda sağladı?

Ana sponsorumuz iddaa, klasik sponsorluk anlayışının dışında bu projeyi bir sosyal sorumluluk gibi görüp, halı sahalarda amatörce futbol oynayan Türk futbolseverine destek verdi.. Diğer sponsorlarımız Nivea For Men ve Radyospor’a da olumlu tepkiler oldukça fazla. Ayrıca, bu lige sponsor olan markaların bir diğer avantajı da 365 gün devam eden ve oyuncuları daima sporla iç içe tutan, haberleriyle, röportajlarıyla, transferleriyle 60.000 üyenin ve onların çevresinin devamlı gündeminde olan bu platform sayesinde hedef kitleleriyle uzun vadeli ve devamlı ilişkiler kurabilmek.

Türkiye Futbol Federasoyonu nasıl bir destek sağlıyor?

TFF, bizler gibi kurumlar sayesinde amatör futbola destek vermiş olmaktan dolayı mutluluk duyuyor. 60 bin üyeye manevi desteklerini esirgemeyip, Türk futbolunun gelişmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Amatör futbola iddaa Rakipbul Ligi’nin sağladığı katkıdan dolayı da TFF’den organizasyonumuza teşekkür de geldi.
 
Hakemler nereden?

iddaa Rakipbul Ligi’nde belli bir fikstür olmadığından dolayı hakemler spor akademi mezunu kişilerden seçiliyor. Hakem atamaları günlük yapıldığından TFF tarafından hakem atanması çok güç oluyor.
 
Birinci olan takım yurtdışında hangi takımlarla karşılaşacak?

Eylül ayında Moldova’da 20 ülkenin şampiyonları birbirleriyle çekilecek kura sonucu karşılaşacaklar. Her ülkenin şampiyonları kendi ülke statüsüne göre belirleniyor. Uluslararası Halı Saha Federasyonu ülkelerin fikstürleri konusundaki kararları her ülkenin kendisine bırakmış durumda. Bu 20 ülke şunlar: Türkiye, Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Yunanistan, İsrail, İtalya, Kazakistan, Lüksemburg, Moldova, Karadağ, Romanya, Slovakya, Slovenya, İngiltere, İskoçya ve Galler
 
Özetle prosedür nasıl?

iddaa RakipBul Ligi iki bölümde oynanıyor; Açılış Ligi ve Kapanış Ligi. Temmuz’da her ilin açılış ligi şampiyonu belli oluyor. Ağustos ayında başlayarak Aralık ayında biten Kapanış Ligi’nde ise her ilin şampiyonları belli oluyor. Daha sonra her ilin açılış ve kapanış ligi şampiyonları maç yapıyor ve o ilin o seneki şampiyonu belirleniyor. Ocak ayının ilk haftasında da, seçilen bir ilde yapılan finalle iddaa Rakipbul Ligi Türkiye Şampiyonu seçiliyor. Finallerimiz Şampiyonlar Ligi’ni aratmayacak bir atmosferde gerçekleşiyor. Oyuncular tek tek sahaya çağrılıyor. Sahaya, toplu şekilde yanan meşaleler eşliğinde çıkıyorlar. Kupa töreninde ise tam kupa verilirken volkan efektleri yanmaya başlıyor ve ortaya muhteşem bir atmosfer çıkıyor.

Hangi şehirlerde faaliyet gösteriyorsunuz?

İlk iki yılında yalnızca tek bir halı sahada faaliyet göstererek öncelikle hizmet kalitesini artırma amacı güden iddaa Rakipbul Ligi, kuruluş dönemini tamamlamanın ardından önce tüm İstanbul’a ardından, Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, Denizli, Manisa, Antalya, Eskişehir, Kütahya, Kocaeli, Konya ve Kıbrıs (Gazi Mağusa)’da ve 107 halı sahada faaliyet gösteriyoruz.

Bundan sonra ajandanızda ilk olarak ne var?

2012 yılındaki temel hedefimiz mevcut maç sayımızı 20 bin dolayına çekmek olacak. Franchise sistemiyle büyüyen markamızı bu yıl altı yeni ile taşıdık. Açılımımızı hizmet standardımızı bozmama adına son derece kontrollü yapıyoruz. Yeni bir ilde hizmet vermeye başlamadan önce araştırmalarımızı son derece dikkatli yürütüp ardından, o ildeki operasyon ekibimizi en az üç ay boyunca eğitiyoruz. 2012 yılı sonuna kadar Sakarya, Gaziantep, Adana, Mersin, Samsun ve Edirne illerinde yer almayı hedefliyoruz. 2013 yılında ise yalnızca kurumlara yönelik olan organizasyonlara ve voleybol, tenis, plaj futbolu gibi sporların da organizasyonunu üstlenme düşüncemiz var.

 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.