2022 sözlüğü

Bazılarını “herkes kullanıyor diye” kullandık, bazılarını havalı bulduk, bazılarını ise gerçekten sevdik. Sektörün 2022 lügatindeki temel başlıklar ekonomi, iklim, teknoloji ve çevre.

06.01.2023 - 15:22 | Tuğba Özögretmen

Goblin modu

Oxford Sözlüğü tarafından, bu yıl halk oylamasıyla seçilen yılın kelimesi “goblin modu” oldu. Metaverse ve #IStandWith seçeneklerinin arasından sıyrılan goblin modu, “tipik sosyal normları reddeden, kendini beğenmiş, tembel ve açgözlü” gibi anlamlara geliyor.

Permacrisis

Collins Dictionary tarafından yılın kelimesi seçilen “permacrisis”, güvensizlikle geçen istikrarsız bir zaman dilimini ifade ediyor.

Gaslighting

Merriam-Webster tarafından yılın kelimesi olarak işaret edilen bu terim kişinin, düşüncelerinin güvenilirliğini, gerçeklik algısını ve hafızasını sorgulamaya iten ve güven/özgüven kaybı ve mental dengesizlik gibi sonuçlara varacak şekilde bir manipülasyona uğramayı anlatıyor.

Moonlighting

Kişinin düzenli işine ek olarak, genellikle geceleri gizli şekilde yürüttüğü ikinci bir işi ifade ediyor.

Sessiz istifa (Quiet Quitting)

Mesai saatleri içinde ve iş kapsamında yapılması gerekenler dışında bir şey yapmamak anlamına geliyor. Pandemiyle birlikte iş-özel hayat denge terazisinin şaşması, ekonomik yetersizlik ve gelecek kaygıları gibi faktörler, bu kelimenin hayatımıza girişinde büyük rol oynuyor.

Midjourney

David Holz tarafından kurulan ve metinsel girdilerden görüntüler oluşturan yapay zekâ tabanlı program Midjourney, 2022’nin gündemini bir hayli meşgul etti. Hatta The Economist’in Haziran kapağı, bir Midjourney tasarımıydı.

DALL-E 2

Tıpkı Midjourney gibi metinden gerçekçi imajlar yaratmayı vaat eden DALL-E 2, Cosmopolitan’ın Haziran kapağında “Dünyanın ilk yapay zekâlı dergi kapağıyla tanışın” mesajıyla yer bulmuştu kendisine.

Finfluencer

Finansal konularda içerik üreten influencer kitlesini ifade eden finfluencer’lar sektörün yenilerinden olmasa da 2022 gündemini meşgul etti. Öyle ki finansal hizmetlerden sorumlu olarak çalışan Avrupa Komisyonu Üyesi Mairead McGuinness, sosyal medyada ve özellikle TikTok’ta yer alan bu kitlenin finansal tavsiyelerine yönelik risklere karşı uyarılarda bulundu.

Karbon yakalama

İklim krizine yönelik çareler listesinin başlarında zikredilen “karbon yakalama”, ağaç dikiminden havadan karbondioksitin ayrıştırılmasına ve büyük fabrika ve enerji santralleri tarafından üretilen karbondioksitin atmosfere ulaşmasını engelleyebilen sistemlere, pek çok teknolojik gelişim için bir çatı kavram niteliğinde.

Pazaryeri

E-ticaretin geleceğini şekillendiren önemli bir kavram olarak karşımıza çıkan “pazaryeri”, pek çok markanın 2022 yenilikleri arasındaydı.

X-verse

Metaverse popülerliğini 2021’de ilan edip 2022’de şöhretine şöhret kattı. Kavramın yarattığı ilgi, kelimeden türetilen pek çok “yenilik” iddiasına taşındı. Sonuna “verse” getirilen birçok kavram ve hatta marka gördük, görmeye devam ediyoruz.

Robotaksi / Hava Taksisi

Alternatif ulaşım yollarında öne çıkan robotaksi ve hava taksisi sözcüklerini, büyük şirketlerin yatırımlarına konu olarak duyduk. Robotaksi otonom; hava taksisi ise yarı otonom ve insanlı modelleriyle öne çıkıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.