2014’e damga vuran fenomenler

2014'te sosyal medyada adından sıkça söz ettiren fenomenler MediaCat Almanak'ta...

15.01.2015 - 11:16 | MediaCat

Şarkıcılıktaki başarısını sosyal medyada sollayan bir ünlü. Paylaştığı her içerikle siyasi gündemi etkileyen isimsiz bir kişi. Bir futbol stadyumunun inşası sırasında doğan bir kahraman. Sosyal medyanın en dişli ünlüsünü hunharca tiye alan bir genç ve komikli videolarıyla reklam dünyasına dahi malzeme sağlayan bir içerik üreticisi. İşte 2014’ün fenomenleri.

Atilla Taş

“Geli geli geliver tam sekerek lo, boğazına dursun ham çökelek” diyerek bir parça anlaşılmaz biçimde başlayan macerasına bir sosyal medya fenomeni olarak devam eden Atilla Taş hiç şüphesiz geride bıraktığımız yılın en dikkat çeken çıkışlarına imza atan isimlerdendi. Siyasi gündem de dahil olmak üzere olan biten her şeye “sanatçı” duyarlılığıyla yaklaşmaktan geri durmayışıyla özellikle gençlerin ilgisini çeken Taş, kendini rahatlıkla alaya alabilen tarzıyla da adından sıkça söz ettirdi. Atilla Taş’ın kariyerinde çizdiği yeni rotayı markalar da beğenmiş olacak, zira sosyal medyadaki rüzgarı arkasına alan ünlü isim kısa sürede bir reklam yıldızına da dönüşmeyi başardı. Taş yıl içinde ING Bank, Neslté Crunch ve Samsung gibi markalarla işbirliklerine imza attı.

Fuat Avni

2014’e damga vuran cemaat-iktidar geriliminin yıldızı olmuş bir hesap Fuat Avni. Kim olduğu hâlâ bilinmeyen ancak @fuatavni hesabından attığı tweet’lerle gündemi belirleme gücünü elde eden fenomen, “Kimliğimin deşifre olması istediğim bir şey değil. Ne gariptir ki bugüne kadar tahmin edilenlerin hiçbiri ben değilim” sözleriyle kim olduğunu saklamaya kararlı olduğunu belirtiyor. Hem iktidar hem de cemaate olan yakınlığı ile komplo ve kriptoloji tutkunlarına efsane Deep Throat’un yerel bir alternatifini sunan Fuat Avni 2014’te adını en sık duyduğumuz isimlerdendi. “Elbette Türkiye’deyim ve başbakanın yakınındayım” diyen Fuat Avni’nin akıbetinin ne olacağı bilinmez; ancak bir şekilde edindiği bilgiler ve adeta sloganı haline gelen “korkma titre” ile sosyal medyada uzunca süre akıldan çıkmayacak bir varlığı olduğu kesin.

Stat Abi

“Stadyum inşaatından abi olur mu?” sorusuna Tribal Worldwide İstanbul’un yanıtı yepyeni bir fenomene hayat verdi. İnşası süren ve tamamlandığında Beşiktaş’ın futbol takımına ev sahipliği yapacak olan Vodafone Arena için açılan Twitter hesabı kısa süre içinde yalnızca Beşiktaşlıların değil, taraflı tarafsız her futbolseverin Stat Abi’si haline geldi. Gece uyku tutmadığında yazandan kombine biletinin sahayı nereden gördüğünü soranlara kadar geniş konularda taraftarla iletişim kuran Stat Abi’nin takipçi sayıları 3 ayda Facebook’ta 950 bin, Twitter’da 97 bine yükseldi. Yılın en başarılı dijital işlerinden biriyle hayat bulan, adını bizzat sosyal medya kullanıcılarının koyduğu Stat Abi’nin macerası Vodafone Arena açıldıktan sonra da devam edeceğe benziyor.

Odun Herif 

Justin Bieber hayranlarına ya da Nihat Doğan’a sataştığı tweet’lerden haberdar olmayanlar yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ülkenin dört bir yanını kasıp kavurduğu sırada belediye başkanlığına paralel olarak Twitter fenomenliği görevini sürdüren Melih Gökçek’e yaptığı şaka ile duydular Odun Herif karakterini. “Senin oğlanı da içeri almışlar” tweet’inin ardından göz açıp kapayıncaya kadar 400 bin takipçiye erişen, daha sonra yontulmamış söylemleriyle takdir toplamaya devam eden Odun Herif’in bugün 1 milyon 380 binin üzerinde takipçisi bulunuyor.

Educatedear

Çıkmaz Oldun Pencereye, Gereksiz Sansür, Ray Ray Kasım ve diğerleri… Beyazıt Öztürk, Kadir Çöpdemir ve 3 Adam gibi isimlerle çalışan Educatedear’ı 2014’ün fenomenleri arasına alansa 750 binden fazla izlenen ve o dönem başbakanlık görevini sürdüren Tayyip Erdoğan’ın sıradışı Van mitinginden hareketle hayata geçirilen Uzun Adam adlı çalışması. Yıl içinde geçtiğimiz yıllarda imza attığı Eto’o Bitmiş işinin bir reklam filmi olarak “uyarlanmasıyla” da gündeme gelen Educatedear üretime devam ettiği sürece gündemdeki yerini korumaya aday.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.