MediaCat

2011’in en iyi manşetleri

Yılın manşetlerini ve kapaklarını bu jüri değerlendirerek seçti. İlk olarak yılın manşetlerini paylaşyoruz.

2011’in en iyi manşetleri

MediaCat olarak her yıl yılın en iyi gazete manşetlerini, dergi kapaklarını ve mizah dergisi kapaklarını, bir seçici kurul eşliğinde belirliyoruz.

Bunun için bu yıl da gazeteciler, dergiciler, reklamcılar, mizahçılar, halkla ilişkiler yöneticileri, araştırmacılar, reklamveren yetkilileri ve iletişim akademisyenlerinden oluşan bir jüri oluşturduk. Yılın manşetlerini ve kapaklarını bu jüri değerlendirerek seçti.

2011 JÜRİSİ
Oluşturduğumuz jüride Ali Poyrazoğlu, TNS Türkiye Genel Müdürü Arzu Kumar,  Digiturk Kurumsal İletişim Müdürü Berna Kürekçi, Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Akşam gazetesi yazarı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Star gazetesi yazarı Ergun Babahan, Avea CEO’su Erkan Akdemir, Excel İletişim Ajans Başkanı Figen İsbir, Starcom MediaVest Group Yönetici Ortağı İnanç Dedebaş, Hürriyet gazetesi yazarı İsmet Berkan, Medina Turgul DDB Yaratıcı Yönetmeni Kurtcebe Turgul, televizyoncu Mesut Yar, karikatürist / yazar Metin Üstündağ, Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, Milliyet gazetesi yazarı Murat Sabuncu, Vatan gazetesi yazarı Okay Gönensin ve reklamcı Serdar Erener yer aldı. Sabancı Üniversitesi Politikalar Merkezi Direktörü Fuat Keyman jüride olmasına rağmen toplantıya katılamaması nedeniyle yaptığı seçimleri yazılı olarak bildirdi. MediaCat dergisini ise Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan temsil etti.

Şunu belirtmekte fayda var, bu yılki jüri bugüne kadarki en acımasız olanıydı.

Bunda, üç eski genel yayın yönetmeni, Ergun Babahan, İsmet Berkan ve Okay Gönensin’in jüride yer almasının büyük bir etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

İKİ AŞAMALI SEÇİM SÜRECİ
Seçim süreci iki aşamalı olarak gerçekleşti.  Finalist gazete manşetlerini belirlerken ilk aşamada MediaCat ekibi olarak 100 binin üstünde satan tüm gazeteleri ve ayrıca gündem belirleme güçlerini göz önünde bulundurarak Cumhuriyet, Radikal ve Taraf gazetelerinin 1 Aralık 2010 – 30 Kasım
2011 tarihleri arasında yayımlanan tüm sayılarını dikkate aldık. Finalist dergi kapaklarını sektörel dergiler haricindeki tüm aylık, 15 günlük ve haftalık dergilerin (Leman, Penguen ve Uykusuz gibi mizah dergileri de dahil) ilgili tarih aralığında yayımlanan sayılarının kapaklarını tarayarak çıkardık. İkinci aşamada ise jüri üyeleri, finale kalan 371 manşet, 59 dergi kapağı ve 44 mizah dergisi kapağı arasından en iyilerini seçmek üzere MediaCat ofisinde bir araya geldi.

NİHAİ DEĞERLENDİRME
Nihai jüri değerlendirmesi, şu kriterleri gözönünde bulundurarak yapıldı: Gazetede manşetin, dergide kapağın sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı; merak uyandırması, espri veya incelik barındırması, genel görsel ve grafik estetik, gündem yaratma potansiyeli, gündemi yansıtma gücü. Titiz bir seçim süreci sonunda 2011’in en iyi ilk 10 gazete manşeti, en iyi 10 mizah dergisi kapağı belirlendi. Dergiler için her sene 10 tane en iyi kapağın belirlenmesine rağmen bu sene jüri 7 tane uygun iş bulabildi. Her kategoride ilk 10’a girenler arasından 2011’in birincileri seçildi. Birinci haricinde ilk 10’da yer alan finalistler ise yayın tarihlerine göre sayfalarımızda sıralandı.

Gazeteler kategorisinde birinciliği alan Radikal’in ‘Saraydan Taht Kaçırma’ manşeti ile Taraf’ın ‘Daha Karpuz Kesecektik’ manşeti kapışırken, 46’nın Serra Yılmaz’lı dergi kapağı birincilik için National
Geographic Türkiye’nin kurban kapağıyla yarıştı.

YILIN MANŞETİ: RADİKAL
3 HAZİRAN 2011

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü’nün 3. Selim’in tahtını lojmanına taşıttığı, tarihi taht kapıdan geçmeyince depoya kaldırıldığı haberiyle Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, 3. Selim’in Harem’deki ünlü tahtının Müze Müdürü Yusuf Benli’nin lojmanına taşıtıldığı iddiası üzerine soruşturma başlattı.
Manşet tahtın tabiri caizse gelişi güzel kaçırılma, taşınma anı görüntüsüyle birlikte
sunuluyor.

ZAMAN
16 ARALIK 2010

Büyük bir asker postalı resmi içinde ‘Balyoz şimdi hakimde’ manşetiyle verilen haber, Türkiye’nin en büyük darbe davası kapsamında emekli ve muvazzaf generallerle birlikte 196 sanığın darbeye teşebbüsten hakim karşısına çıkmasını ele alıyor.
Habere göre Donanma’da ele geçirilen belgelerden, darbeyi doğrulayan Genelkurmay gözlemci raporuna kadar pek çok yeni delil davanın seyrini etkiledi.

TÜRKİYE
2 MART 2011

42 sene boyunca siyasette yer alan, Milli Görüş’ün ‘hocası’ olarak görülen Necmettin Erbakan’ın cenaze töreni uzun bir geçit törenine dönüştü.
Cenaze aracının 4 km’lik yolu 2,5 saatte gidebildiği cenaze törenine birçok ülkeden siyasi temsilcinin yanı sıra askerler ve Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen insanlar da katıldı.

RADİKAL
6 MART 2011

Radikal 6 Mart 2011 tarihinde ‘Yeter’ dedi çünkü 8 Mart öncesi Çorlu’da öldürülen Ünzile Çalışkan’la beraber 2011’de katledilen kadın sayısı 23’e çıktı.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yeni bir cinayet haberi geldi. Çorlu’da geçen yıl ayrıldığı eşinin evine nafaka sorununu görüşmek için giden Ünzile Çalışkan eski eşi Cüneyt Buyurukçu tarafından öldürüldü.

YENİ ŞAFAK
12 MART 2011

Dünyanın kaburgasına benzetilen Japonya’da 8,9’luk depremin, sonrasında da yaşanan tsunaminin tüm ülkede büyük hasara yol açması, nükleer santral faciasını da beraberinde getirdi.
Okyanusun 35 km altındaki sarsıntı, yüzyılın en büyük 5. depremi olarak kayda geçti. Depremden dakikalar sonra başlayan tsunami ülkenin kuzeyindeki sahil kentlerini vurdu.

RADİKAL
25 MART 2011

Türkiye’de ilk kez bir kitap basılmadan önce toplatıldı. Ergenekon savcılarının talebi üzerine mahkeme Ahmet Şık’ın kitap taslağının örgütsel doküman olduğuna karar verdi. Soruşturması kapsamında İmamın Ordusu adlı kitabın taslağının doküman ve tüm nüshalarına el konuldu; polis, yayınevi, bir ofis ve bir eve giderek kitabın diğer kopyalarını da sildi.

HABERTÜRK
13 HAZİRAN 2011

12 Haziran seçimlerinde oyların yüzde 49,9’unu alan AKP’nin zaferi ‘Türkiye Onu Seviyor’ manşeti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın seçmenlerini selamladığı bir görselle beraber kullanılıyor.
Üçüncü seçimde oyunu 5 milyon artıran parti liderinin “Vurmaya değil, sevmeye geldik” sözleri de gazetenin ilk sayfasında yer alıyor. Başbakan, balkon konuşmasını “81 vilayetimizin her bir zerresini sevgiyle selamlıyorum”
diyerek açtı.

TARAF
30 TEMMUZ 2011

Taraf gazetesinin 30 Temmuz’da ‘Daha Karpuz Kesecektik’ manşeti jüri oylamasında Radikal ’in birinci gelen manşetiyle başa baş bir çekişme içindeydi. Habere göre Yüksek Askeri Şura öncesi Çankaya Köşkü’nde yapılan zirvenin ardından Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları emekliliklerini istedi. Toplantı öncesi tutuklu generallerin terfi ve emeklilik durumunu netleştirilmesi için yapılan üçlü zirveden istifa çıktı.

AKŞAM
14 EKİM 2011

Vakıflar İstanbul1. Bölge Müdürü, 3 yıldır süren arazi kavgasını Allah’a havale etti. Bahçelievler’deki 5400 metrekarelik arazisinin yarısına konan Büyükşehir’i insafa çağıran İbrahim Özekinci itiraz dilekçesine bir dua,
bir de beddua ekledi. Arazimizi geri verin diyen müdür, resmi yazıyla itiraz etti: “Vakfımızın gelirini artırana duası, düşürene ise bedduası vardır.”

MİLLİYET
12 HAZİRAN 2011

Siyasi gündemin meşgul olmasının yanı sıra politik gündemi şekillendirecek seçimler 12 Haziran 2011’de gerçekleşti.
Okuyucularını oy kullanmaya çağıran gazete, oy kullanacak kişilerin ellerini kullandığı manşetinde, hâlâ somut çözümler sunulmamış adalet, ekonomi, Kürt Sorunu, yeni anayasa, demokrasi, AB, çevre gibi başlıklarıyla epey ilgi çekiyor.

 

Açıklama:
1 Aralık 2010 – 30 Kasım 2011 tarihleri arasındaki gazete manşetleri değerlendirmeye alınmıştır.
Birinci seçilen manşetin haricindekiler yayımlanma tarihlerine göre kronolojik olarak sıralanmıştır.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.