2011 dijital reklamın altın yılı olacak

Webrazzi, yılın üçüncü Webrazzi Gündem Toplantısı’nda dijital reklam ve pazarlama konusunu sektörün önde gelenleriyle ele aldı.

18.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Webrazzi, yılın üçüncü Webrazzi Gündem Toplantısı’nda dijital reklam ve pazarlama konusunu sektörün önde gelenleriyle ele aldı. Toplantıda konuşan Nokta Kurumsal İlişkiler Direktörü Başar Ekim internet reklam yatırımlarının son bir yılda %38 büyüdüğünü ve televizyon reklam bütçelerinin internete kaymasının heyecan verici olduğunu söyledi.

Türkiye ve dünyada internet alanında yaşanan gelişmeleri inceleyen ve analiz eden Webrazzi, 2011’in üçüncü gündem toplantısında, sektörün profesyonelleriyle dijital reklam ve pazarlama alanındaki uygulamaları, başarılı örnekleri, gelecek trend ve fırsatlarını tartıştı.

Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal’ın moderatörlüğünü üstlendiği Dijital Reklam Pazarının Dinamikleri başlıklı oturumda konuşan Nokta Kurumsal İlişkiler Direktörü Başar Ekim, sektöre ilişkin rakamsal verileri katılımcılarla paylaştı. Ekim “Medya yatırımlarında 2009–2010 arasında genel olarak %31′lik bir büyüme var. TV pazarı %40 artışla en yüksek yatırımı çeken mecra oldu. İnternet ise %38 büyüme gösterdi” dedi ve video envanterinin son 12 ayda %32 büyüdüğünü de sözlerine ekledi.

Ardından Ping Digital Medya ve Araştırma Direktörü Sarper Danış’ın moderatörlüğünü üstlendiği Video Reklam başlıklı bir oturum yapıldı. Oturuma OMD Digital Dijital Departman Direktörü Oya Yaşayan, Medyanet Genel Müdürü Rima Erdemir ve Aegis Media Dijital Departman Direktörü Zafer Özçelik konuşmacı olarak katıldı. Bu oturumda başarılı bir video reklamının tek başına firmanın pazar payını yükseltecek güçte olduğuna değinilirken, 10-30 saniyelik videoların daha etkili olduğu paylaşıldı. Konuşmacılar internetin televizyona oranla çok daha iyi ölçümlendiğine dikkat çekerek kimi markaların online video reklamlara odaklandığını ve video reklamlardan alınan dönüşün banner reklamlardan 10 kat daha fazla olduğunu dile getirdi.

Moderatörlüğünü Mobilera Kurucu Ortağı ve MMA Yönetim Kurulu Üyesi Arda Kertmelioğlu yaptığı Mobil Reklam başlıklı oturuma Vodafone Türkiye Mobil Pazarlama ve İş Geliştirme Kıdemli Genel Müdürü Emre Kanaat ve Move Mobile Media Agency Genel Müdürü Kurt Onur konuşmacı olarak katıldı. Oturumda mobil reklamın firmalar tarafından yeterince değerlendirilemediğinin altı çizilirken, bu konuda telefon operatörlerinin yatırım yapmaya yeni başladıkları da ifade edildi. Mobil reklama en çok yatırım yapan şirketlerin ise finans sektöründen olduğu da katılımcılarla paylaşıldı.

Webrazzi Gündem Toplantısının son oturumunda sosyal medyada pazarlama konusu ele alındı. Moderatörlüğünü Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal’ın üstlendiği oturuma Medyanet Satış Grup Koordinatörü Banu Barbarosoğlu, Avea Doğrudan ve Dijital Pazarlama Departmanı Direktörü Ömer Lütfi Diri ve Promoqube Kurucu Ortağı Özgür Alaz konuşmacı olarak katıldı. Oturumda Twitter, Facebook gibi sosyal iletişim sitelerinin reklam altyapılarını geliştirdikleri ancak sosyal medyanın sadece Twitter ve Facebook’tan ibaret olmadığı, sosyal medya uzmanlarının ya da ajansların yönetmeleri gereken yeni alanlar açıldığı belirtildi. Twitter’ın yakın zamanda Türk reklamverenlere de hizmet vereceğini aktaran Özgür Alaz, İstanbul’da Facebook Places’i son bir ay içinde 13 bin kişinin kullandığını tespit ettiklerini söyledi.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.