2010’da yıldızı parlayacak meslekler

Geçen yılın son çeyreğinde ilan sayılarında ciddi artış gösteren sektörler sağlık-tıp, mağazacılık, yapı-inşaat ve bilişim oldu. Peki, şirketler bu yıl en çok kimleri işe alacak?...

25.01.2010 - 00:00 | MediaCat

İş dünyasındaki rekabetin baş döndürücü hızına yetişebilmek için nitelikli insan kaynağına sahip olmak şart.

Peki, şirketler bu yıl en çok kimleri işe alacak? Hangi pozisyonlarda eleman arayışı artıyor?

Geçen yılın son çeyreğinde ilan sayılarında ciddi artış gösteren sektörler sağlık-tıp, mağazacılık, yapı-inşaat ve bilişim oldu.

2010 yılının en gözde mesleklerini araştıran Yenibiris.com, bu sektörlerde en çok eleman aranan pozisyonları ise şöyle belirledi:

Sağlık-tıp: Sektörde son yıllarda en çok aranan pozisyonlar bu yıl da geçerli. Hemşire, yoğun bakım hemşiresi, dahiliye uzmanı, radyoloji teknikeri, anestezi teknikeri, hasta danışmanı ve acil tıp teknikeri.

Yapı-inşaat: Yurtdışı yatırımların da arttığı inşaat sektörünün popüler pozisyonları mimar, inşaat mühendisi, teknik ofis uzmanı, ihale uzmanı, şantiye şefi, saha mühendisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı (mühendisi).

Mağazacılık: Alışveriş merkezlerinin artmasıyla daha hızlı gelişen sektör kasiyerler, satış danışmanları ve mağaza müdürlerine yoğun ihtiyaç duyuyor. Son zamanlarda ilanlarının arttığı görülen bir alan ise görsel düzenleme. Bu uzmanlara kimi şirketler virtual merchandiser derken kimisi de spaceman adını veriyor.

Bilişim: Nitelikli insan kaynağı açığının yüz bine ulaşması beklenen sektör bu yıl veritabanı yöneticisi, yazılım geliştirme uzmanı, sistem ve ağ uzmanı, java uygulamaları uzmanı, iş analisti, web master, ABAP uygulama geliştirme uzmanı ve flash animasyon uzmanı arıyor.

Bunların dışında, bütün sektörlerde en çok aranan kişilerin önceki yıllarda olduğu gibi 2010’da da satış, pazarlama ve mali işlerde çalışan uzman ve yöneticiler olacağı görülüyor. Mali işler-muhasebe alanında özellikle yabancı dil bilen uluslararası finans uzmanları da bu yıl ön planda olacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.