2009’un en iyi gazete manşetleri

MediaCat dergisi son üç senedir olduğu gibi bu yıl da yılın en iyi gazete manşetlerini belirledi. Reklam, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşturulan jüri...

05.01.2010 - 00:00 | MediaCat

MediaCat dergisi son üç senedir olduğu gibi bu yıl da yılın en iyi gazete manşetlerini belirledi. Reklam, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşturulan jüri, yıl boyunca derlenen gazete manşetlerini değerlendirerek Güneş gazetesinin 18 Nisan 2009 tarihinde attığı “Metris Üniversitesi” manşetini birinci seçti.
 
Aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat, Ocak 2010 sayısı için özel bir içerik hazırladı. Pazarlama iletişimi sektörlerinin ve reklam mecralarının 2009 değerlendirmesi ve 2010 beklentilerinin yer aldığı bu özel sayıda, 2009 yılının en iyi dergi kapakları ve gazete manşetleri de seçildi.

Tirajlarına ve gündem yaratma gücüne göre seçilen 17 gazetenin bir yıl boyunca derlenen manşetleri MediaCat ekibi tarafından elenip bir kmısa liste oluşturuldu.  1 Aralık 2008 ve 30 Kasım 2009 tarihleri arasında yayımlanan 6145 adet gazete manşeti  eleme sonucu 150’ye düşürüldü. Yapılan son jüri toplantısında 150 manşet arasından en iyi 10 tanesi belirlendi ve içlerinden biri de yılın birincisi seçildi.  Birinci dışında kalan diğer dokuz manşet de yayın tarihlerine göre sıralandı.

Akşam, Cumhuriyet, Güneş, Habertürk, Hürriyet, Milliyet, Posta, Radikal, Sabah, Sözcü, Star, Takvim, Taraf, Türkiye, Vatan, Yeni Şafak ve Zaman gazetelerinin bir yıllık manşetleri arasından seçilen en iyi 10 manşet içinde Taraf 3, Akşam , Cumhuriyet, Güneş, Habertürk, Radikal, Sabah  ve Yeni Şafak birer manşetle yer aldı.

Oluşturulan jüride;

Habertürk TV Editörü Ahu Özyurt,
Zaman Gazetesi Yazarı Bülent Korucu,
Starcom MediaVest Group Türkiye Genel Müdürü Erdal Kale,
Bankalararası Kart Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ünal,
M.A.R.K.A Ajans Başkanı Hulusi Derici,
Reklamcı Kaan Sezyum,
Zarakol İletişim Ajans Başkanı Necla Zarakol,
Yapımcı ve Sunucu Osmantan Erkır,
Televizyoncu ve Sunucu Saba Tümer,
Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahin Karasar,
FritoLay Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Tolga Yücel,
Hürriyet Gazetesi Ekonomi Editörü Vahap Munyar ve
 Ipsos KMG CEO’su Vural Çakır yer aldı.
Geçtiğimiz sene olduğu gibi MediaCat’i yine Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan temsil etti.

Jüri, en iyi manşetleri seçerken, bunları haber değerine veya dosya gücüne göre değil, ilk bakışta yarattıkları etki üzerinden değerlendirdi ve şu kriterleri göz önüne aldı: 

•Manşetin sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı
•Merak uyandırması
•Espri barındırması
•Genel görsel ve grafik estetik

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.