2008 yayın döneminin yeni trendleri

Medya Takip Merkezi (MTM), televizyonların son zamanlarda büyük popülarite kazanan program tipi

19.03.2008 - 17:48 | MediaCat

Reyting listelerini alt-üst ediyor, reklamverenin de yapımcının da yüzünü güldürüyor, basında pek çok habere konu oluyorlar. Medya Takip Merkezi (MTM), televizyonların son zamanlarda büyük popülarite kazanan program tipi olan “yarışma”ları mercek altına aldı. Buna göre, önemli yapımları tahtından ederek izlenme rekorları kıran yarışma programlarına basının ilgisi, yeni yayın döneminin başlangıcı olan Eylül ayına oranla yaklaşık 40,5 kat artış gösterdi. 1-15 Mart tarihleri arasında, yarışma programlarına verilen reklamların yüzde 47,5’i ise Show TV’ye dağılım gösterdi.

Önce ünlü edilip sonra hayatların tartışıldığı programlar; evlendirmeler, baş göz edilmelerin yaşandığı yapımlar; jürisinden yarışmacısına dillerden düşmeyen yetenek yarışmaları. Bu tip programlar, sadece izleyiciler ve yayımlandığı kanalın reklam potansiyelini etkilemiyor, toplumsal etkileri açısından da önemli sonuçlar doğuruyor. Sesine, bilgisine, dansına, şansına güvenen insanların “umut kapısı”na dönen yarışma programları, izleyicileri ekran başına bağlıyor. İzlenme oranları günden güne artan yarışma programları, reklamverenin de yeni gözdeleri arasında üst sıralarda yerini alıyor.


Yarışma programlarına yazılı basının da ilgisi yüksek…

MTM, son zamanlarda en çok konuşulan konular arasında yer alan ve kazandırdığı büyük paralarla dikkatleri üzerine çeken, TV’lerin yeni gözdesi yarışma programlarını araştırma konusu yaptı. Yayımlandığı geceler, en çok izlenen yapımlar arasında uzun zamandır listelerin en üst sıralarında yer alan yerli dizileri bile tahtından eden yarışma programları, kanalların ve reklamverenin iştahını kabartıyor.

Mart ayının ilk yarısını inceleyen MTM’nin araştırma sonuçlarına göre, bu programlarla ilgili haber ve köşe yazısı sayısı, yeni yayın döneminin başlangıcı olan Eylül ayının ilk yarısına oranla yaklaşık 40.5 kat artış gösterdi.

1600’ü aşkın gazete ve dergide yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, yarışma programlarının haber olma oranları her geçen gün artıyor. TV’de hayalleri için yarışan sıradan insanlar, gazetelerin magazin ve yaşam sayfalarının da yeni renkleri oluyor. Milyonları ekran başına kilitleyen bu yarışma programları, ilginç hayat hikayeleriyle izleyicinin ilgine maruz kalan yarışmacıları veya yorumlarıyla bir anda tüm gündemi işgal eden jüri üyelerini ekranlara yansıtarak dikkatleri çekiyor. Kimi büyük paralar vaad ediyor, kimi şöhretin kapılarını açmayı…


Yeni trendin açık ara lideri “Var Mısın Yok Musun?”…

MTM’nin, basın araştırmasına göre, 1-15 Mart tarihleri arasında, ulusal gazetelerin en çok yer verdiği ve sayfalarına en çok konuk ettiği yarışma programı, “Var Mısın Yok Musun?” oldu. Acun Ilıcalı’nın sunduğu program, 15 günde, 19 köşe yazarının köşesine toplam 25 kez konuk edildi. Yayımlandığı ilk günden beri yakaladığı başarı ile reyting sıralamalarında en üstlerde yer alırken; yarışma aynı zamanda, açık arayla, en çok reklam alan yapım oldu.


Popstar Alaturka’nın yarışmacılarından çok jüri üyeleri konuşuluyor…

Orhan Gencebay, Armağan Çağlayan, Ebru Gündeş ve Bülent Ersoy’dan oluşan jüri kadrosu ve Osmantan Erkır’ın sunumuyla ekranlarda şöhret yolunu açan “Popstar Alaturka”, özellikle jüri üyelerinin açıklamaları, yorumları ve özel hayatlarıyla ulusal gazetelere sıkça konu oldu. 1-15 Mart tarihleri arasında, gazetelerde en çok bahsi geçen ikinci yarışma olan Popstar Alaturka; özellikle, Bülent Ersoy’un askerlikle ilgili açıklamaları ve Ebru Gündeş’in aşk hayatıyla gündemdeydi. Reklamverenin tercihinde ancak dördüncü sırada yer alabilen yarışma programı, reyting listelerinde ise üst sıralardaki yerini koruyor.


Köşe yazarlarının gözü Ahmet Çakar’la Şansa Bak’ta…

Aynı araştırma sonuçlarına göre, ulusal gazetelerin en çok yer verdiği üçüncü yarışma programı ise Ahmet Çakar’ın sunduğu ve Fox TV ekranlarında izleyicileriyle buluşan “Şansa Bak” oldu. Program, 15 günlük süreçte 25 habere konu edilirken, bunların % 60’ı köşe yazılarından oluştu. Onbir yazarın, onbeş kez köşesinde yer verdiği Şansa Bak, aynı zamanda reklamverenin de en çok tercih ettiği ikinci yarışma programıydı.

MTM’nin 15 günü kapsayan araştırma sonuçlarına göre, reklamverenin tercihi, daha uzun vadelerde şöhret vaad eden yarışmalardan çok, hemen sonuca bağlanan ve yarışmacıya anında para kazandıran yarışma tipleri oldu.


Yarışma programlarında en büyük reklam payı Show TV’nin…

MTM Medya Takip Merkezi’nin, TV kanallarında yaptığı reklam ölçüm sonuçlarına göre televizyonların, popülaritesi günden güne artan yarışma programlarına ilgisi de yükselişte… Yarışma programlarına neredeyse her gün bir yenisi eklenirken, aslan payı ise bu furyanın öncülüğünü üstlenen Show TV’nin oldu. Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı’nın hazırlayıp sunduğu “Var Mısın Yok Musun?”, “Söyle Söyleyebilirsen”, “Şahane Show” ve “Can Dostum” ile toplam dört yarışma programını izleyicileriyle buluşturan Show TV, yarışma programlarıyla oluşan reklam pastasının da % 47,5’ini elde etti.

“Kim 1 Milyon İster?” ve “Popstar Alaturka”yı izleyicileriyle buluşturan Star TV ise reklamverenin en çok tercih ettiği ikinci kanaldı. Kanal D’nin yarışma programlarından uzak tutularak, aynı medya grubuna mensup Star’ın, bu alanda öne çıkarılması ise dikkat çeken diğer bir nokta oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.