MediaCat

2006 bankacılık sektörünün yılı oldu

Ernst & Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Can Deldağ tarafından bugün açıklanan Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2006 Raporu’na göre 2006 yılında toplam 18,3 milyar dolara ulaşan 154 adet

2006 bankacılık sektörünün yılı oldu

Ernst & Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Can Deldağ tarafından bugün açıklanan Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2006 Raporu’na göre 2006 yılında toplam 18,3 milyar dolara ulaşan 154 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti. Şirket birleşme ve satın almaları açısından 2006 yılının lideri 11,4 milyar dolarlık işlem hacmiyle finansal hizmetler sektörü oldu. Bankacılık sektörü işlemleri; Finansbank’ın NBG’ye, Denizbank’ın Dexia’ya, Akbank’ın ise Citigroup’a satılması oldu. Bu iç işlemin toplam değeri sektörün tümünde gerçekleşen işlemlerin yüzde 56’sını oluşturdu. Değeri açıklanmamış işlemlerle birlikte 2006’da Türkiye’de gerçekleşen şirket evliliklerinin 19,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz senenin işlem hacminin yüzde 90’ını yabancı alıcılar gerçekleştirdi. Yabancıların gerçekleştirdiği işlemlerde ABD öne çıktı.

Rapora göre ayrıca yabancı yatırımcıların gerçekleştirdikleri işlem sayısı bu sene 83’e çıktı. Bu işlemlerin açıklanan değeri 16,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıllarda toplam işlem hacminin dağılımında en büyük payı Türk şirketleri alırken 2006 yılında yabancı payı ciddi oranda arttı. Bu yıl ki işlem hacminin yalnızca yüzde 10’u Türk alıcılara ait. ABD’li şirketler toplam 19 adet işlem ile 4,8 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşırken, onları takip eden Avrupalı yatırımcılar toplamda yapılan 83 satın almanın 44’ünü gerçekleştirdi.

2006 yılında satın alma işlemleri tüm sektörlere yayıldı ve geçmiş yıllara göre çok daha fazla hareketlilik gözlemlendi. Geride bıraktığımız yıl finansal yatırımcıların yer aldığı işlem sayısı da büyük artış gösterdi. 2005 yılında bu sayı toplam işlemlerin yüzde 4’ü olurken 2006 yılında bu oran yüzde 17’ye çıktı. TPG, AIG Partners, Providence Equity Partners, Citigroup Venture Capital gibi şirketlerin taraf olduğu işlemler, önümüzdeki dönemde yatırım fonlarının, Türkiye birleşme ve satın alma ortamında ağırlığını arttıracağının işareti olarak değerlendiriliyor. Ernst & Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Can Deldağ, son iki ayda Türkiye’de yatırım yapmak üzere bir araya getirilen fonların tutarının 1 milyar dolar civarında olduğunu belirterek önümüzdeki 3 yılda özel yatırım fonlarının yapacakları yatırım tutarının 3 ila 4 milyar dolar arasında olacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Anket sonuçlarına göre iş dünyası, yılın işlemi olarak Citigroup – Akbank işlemini seçti. İş dünyasının gelecek yıl birleşme ve satın alma faaliyetleri açısından hareketlilik beklediği sektörler arasında bankacılık, enerji, gayrimenkul, perakende ve sigorta öne çıktı. Rapora göre 2006’da görülen olumlu hava 2007’de de devam edecek.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.