14 Film Projesine 3.4 milyon YTL destek!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2006 yılında 14 uzun metrajlı film projesine toplam 3 milyon 444 bin YTL destek verecek.

08.06.2006 - 00:00 | MediaCat

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2006 yılında 14 uzun metrajlı film projesine toplam 3 milyon 444 bin YTL destek verecek.

Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği, Sinema ve Televizyon Eserleri Sahipleri Meslek Birliği, Televizyon ve Sinema Filmleri Yapımcıları, BİR Oyuncular Meslek Birliği, Film Yapımcıları Meslek Birliği ile sinema uzmanları ve bakanlık temsilcisinden oluşan Sinema Destekleme Kurulu, başvuruda bulunan projeleri değerlendirdi. Değerlendirme sonuçları bakanlığın internet sitesinde açıklandı.

Kurul, uzun metrajlı kurgu filmlerin yapım ve yapım sonrası desteklerine, Haziran ayı itibariyle 8 milyon 400 bin YTL tutarında olan 2006 yılı bütçesinden 3 milyon 444 bin YTL’lik kısmın ayrılmasına, geri kalan tutarın ise daha sonraki toplantıda değerlendirilecek projeler için kullanılmasına karar verdi.

Sinema Destekleme Kurulu’nun değerlendirmesi sonucunda, Yavuz Özkan’ın “İnekler, İnsanlar, Sonbahar” adlı filmi 250 bin YTL, Yusuf Kurçenli’nin “Karadeniz’e Balad” adlı filmi 330 bin YTL, Yeşim Ustaoğlu’nun “Pandoranın Kutusu” adlı filmi ise 270 bin YTL destek alacak.

Semih Kaplanoğlu’nun “Yumurta” filmi 270 bin YTL, Aydın Sayman’ın “Şanjan” filmi 300 bin YTL, Barış Pirhasan’ın “Adem’in Trenleri” filmi 450 bin YTL, Mehmet Eryılmaz’ın “Yine Hazan Mevsimi” filmi 250 bin YTL, Emine Seçkin Yaşar’ın “Sevgilim İstanbul” filmi ise 39 bin YTL ile desteklenecek.

Kurul kararına göre, destek miktarının 1 milyon 255 bin YTL’si ise ilk uzun metrajlı filmini gerçekleştirecek 5 yönetmene verilecek.

Kurul, başvuruda bulunan 22 projeyi ise değerlendirme kriterleri açısından yetersiz buldu.

Abdullah Oğuz’un, Zülfü Livaneli’nin kitabından uyarlanacak projesi “Mutluluk” ile Altın Portakal Ödüllü yönetmen Ulaş İnanç’ın “Mülk” filmi red edilen projeler arasında yer alıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.