ZyXEL ‘Yeşil Yönetim’ ile dünyayı koruyor

Dünyanın lider bağlantı çözüm ve teknolojileri sağlayıcısı olan ZyXEL, öncü kimliğini çevreci yaklaşımında da ortaya koyuyor...

07.12.2009 - 00:00 | MediaCat

Dünyanın lider bağlantı çözüm ve teknolojileri sağlayıcısı olan ZyXEL, öncü kimliğini çevreci yaklaşımında da ortaya koyuyor. Uluslararası çevre standartlarını en üst seviyede karşılayan ZyXEL, çevreye zararlı materyaller içermeyen (kurşun vb.), az enerji tüketen ürünleri ile doğayı en iyi koruyan lider teknoloji şirketlerinden biri. 

Dünyamızın sahip olduğu kaynakların hızla tükenmesi ve küresel ısınmanın ciddi boyutlara ulaşması, hem üretici hem de tüketicileri enerji tasarrufu, zehirli atıklar, geri dönüşüm gibi doğanın korunması konusunda dikkatli olmaya zorluyor. Durumun ciddiyetinin farkında olan dünyanın lider bağlantı çözüm ve teknoloji şirketi ZyXEL, “Yeşil Yönetim” adını verdiği stratejisi çerçevesinde kurumsal vizyonunu ve tüm operasyonlarını çevreyi koruma felsefesiyle şekillendiriyor. “Yeşil Yönetim” stratejisi doğrultusunda hammadde tedariği, üretim, montaj, nakliyat, kullanım ve ürün ömrünün sonlanması adımlarını içeren bütün süreçlerde “Beşikten Mezara” adı verilen özel bir basamak sistemi çerçevesinde üretim yapılıyor. ZyXEL’in tamamen kendi geliştirdiği bu sistemle, pazara sunulan tüm ürünlerin tasarımından üretimine, tüketiciler tarafından kullanılmasından geri dönüşüm aşamasına kadar bütün süreçlerde çevreci anlayışla hareket ediliyor. 

Üretirken çevreyi koruyor
Bu nedenle ZyXEL üretimini, çevrenin korunması adına Avrupa Birliği tarafından uygulanması tavsiye edilen WEEE (Elektrikli ve Elektronik ev Aletlerinin Atıklarının Kontrolü), RoHS (Zararlı Madde Kullanımının Sınırlandırılması) ve EUP (Enerji Kullanan Ürünlerde Eko–dizayn Gereklilikleri) gibi yönergelere uyumlu olarak gerçekleştiriyor. Ancak çevrenin korunması için sektörü teşvik etmek gerektiğine de inanan ZyXEL, çalıştığı tedarikçileri de yalnızca bu direktiflere eksiksiz uyanlar arasından seçiyor. Gerek fabrika üretim ekipmanları, gerekse üretimde ürünlerde kullanılan çevreci materyaller için yapılan bu seçim ZyXEL’in rakiplerine göre yıllık milyonlarca dolar ek maliyetle üretim yapmasına neden oluyor.

ZyXEL çevreci ürünler üretmenin maliyetini 5 seneye yayarak tamamladı. Yeşil ürünler üreten firmaların tüm ürünlerini bir anda değiştirmesi, ürün portföylerinde milyonlarca dolarlık yatırım yapmaları anlamına geliyor. Burada ZyXEL’e sürekli yansıyan maliyet, aslında ürünün birim maliyeti. Çevreci bir ürün diğer ürünlere göre en az %10 daha yüksek maliyetle üretiliyor. Ancak ZyXEL bu maliyeti müşterilerine yansıtmamasına rağmen, çevreye duyarlı insanlar sayesinde satışlarının artırmasından dolayı yine de durumdan kazançlı çıkıyor.

Çevreye ZyXEL Türkiye’den de destek
ZyXEL Türkiye de, ZyXEL’in dünya genelinde uyguladığı çevreci yaklaşımın bir parçası olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bu yaklaşım, öncelikle ürün üretim alanı ve üretilen ürünlerde sağlanılan bir değer olarak ön plana çıkıyor. ZyXEL Türkiye, tüketici olarak da çevreci ürünler kullanmaya çok özen gösteriyor ve bunu teşvik ediyor. Ayrıca, zaman zaman eski ürünleri de toplayarak değerlendiriyor. Dahası, ZyXEL, “ZyXEL Türkiye” olarak faaliyete geçmeden önce de bu tür aktiviteleri distribütörler aracılığıyla organize ediyordu. ZyXEL, tıpkı dünya çapındaki tüm ofislerinde olduğu gibi, Türkiye’de de çevre konusunda yürüttüğü çalışmalar ve sahip olduğu sertifikalar ile ilgili ayrıntılı bilgileri web sitesi üzerinden yayınlayarak (www.zyxel.com.tr/web/green/index.html) bunları tüm kamuoyuyla paylaşıyor.

ZyXEL Türkiye, yeşil ürün kullanımı konusunda mümkün olan tüm aktivitelere katılıyor veya öncülük ediyor. Çevre bilincinin oluşturulması konusuna büyük önem veren ZyXEL Türkiye, geçtiğimiz yıllarda bu tür aktivitelere destek oldu ve sponsorluk çalışmaları yaptı. Bu konularda sivil toplum kuruluşlarıyla, diğer çevreci firmalarla ve basınla birlikte hareket eden ZyXEL, önümüzdeki dönemde de çevreyle ilgili aktivitelerine devam edecek. Bu amaç doğrultusunda ZyXEL Türkiye, CeBIT Bilişim Zirvesi 2009 etkinliğinde “Çevreci Teknolojiler – Green IT” bölümünün oturum sponsoru oldu. 9 Ekim 2009, Cuma günü 14.00-15.00 saatleri arasında yapılacak olan “ZyXEL – Green IT” semineri ZyXEL’in bu alandaki deneyimlerini katılımcılarla paylaşacağı bir ortam oluşturacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.