Zuckerberg’den Cambridge Analytica açıklaması

Facebook CEO'su sessizliğini yazılı bir açıklama ile bozdu.

22.03.2018 - 11:38 | Sencer Uçar

Zuckerberg Avrupa Parlamentosu karşısında

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 50 milyon Facebook kullanıcısına ait verilerin Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketi tarafından usulsüz yöntemlerle elde edilerek, siyasi danışmanlarla paylaşıldığının ortaya çıkmasıyla tetiklenen skandala dair ilk kez konuştu.

Çarşamba günü Facebook üzerinden yaptığı yazılı açıklamasında kullanıcıların verilerini korumak gibi bir sorumlulukları olduğunu belirten Zuckerberg, “Eğer bunu yapamıyorsak, size hizmet etmeyi de hak etmiyoruz demektir” dedi. Zuckerberg, tam olarak nelerin meydana geldiğini anlamak ve bu durumun tekrar yaşanmasına engel olmak için neler yapılması gerektiğini incelediğini de ifade etti.

Yazılı açıklamada verilerin nasıl sızdığına dair detaylar da yer aldı. Zuckerberg, 2013 yılında Cambridge Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev almakta olan Alexandr Kogan adlı kişinin Facebook’ta bir uygulama geliştirdiğini, bu uygulamayı yükleyen 300 bin kadar kullanıcıya ve arkadaşlarına ait verilerinin de yine bu uygulama aracılığıyla paylaşıldığını belirtti. Kogan’ın elde ettiği verileri Cambridge Analytica ile 2015 yılında paylaştığını söyleyen Zuckerberg, kullanıcı rızası olmaksızın gerçekleştirilen bu eylemin Facebook politikalarına aykırı olduğunun altını çizdi. Zuckerberg, durumun öğrenilmesi üzerine Kogan’ın Facebook’tan ihraç edildiği bilgisini de verdi ve Cambridge Analytica’dan söz konusu verileri silmesi için resmî talepte bulunulduğunu da söyledi. Cambridge Analytica’nın kendilerine söz konusu verileri sildiği bilgisini verdiğini belirten Zuckerberg, söz konusu verilerin kullanıldığına dair ABD ve İngiliz basınında çıkan haberlerin ardından Cambridge Analytica’nın da Facebook’tan ihraç edildiğini ve devam eden soruşturmalar kapsamında Facebook’un düzenleyici kuruluşlarla işbirliği içinde olduğunu da söyledi.

Hata yaptıklarını kabul eden Zuckerberg, benzer bir hatanın yaşanmamasına yönelik alacakları önlemleri de açıkladı. Buna göre, veri sızıntılarının önüne geçilebilmesi adına 2014 yılı öncesindeki uygulamaların denetimden geçecek, denetimi reddeden uygulamalar ise yasaklanacak. Ayrıca, Facebook için uygulama geliştiren kişilerin verilere olan erişimleri kısıtlanacak ve kullanıcıların üç ay boyunca kullanmadıkları uygulamalarına da veri erişimi olmayacak.

Kaynak: The Guardian, BloombergHT

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.