MediaCat

Zombili reklama ‘genel izleyici’ kuşağında durdurma kararı

Norveç’te spor ürünleri markası XXL’in zombili reklamı vatandaşın hassasiyetine takıldı.

Zombili reklama ‘genel izleyici’ kuşağında durdurma kararı

Bir reklam düşünün; içinde zombiler ve onlara spor malzemeleriyle karşı koyan “sıradan vatandaş” olsun.  İşte Schjærven Reklamebyrå reklam ajansı, Norveçli spor ürünleri tedarikçisi XXL için sonunda “tüm spor dallarının bir olduğu” mesajının verildiği böyle bir çalışma hazırlıyor.

Sonrasında olay şöyle gelişiyor:

Zombili reklamın anavatanı Norveç’te izleyiciden olumsuz tepkiler geliyor ve reklamın ‘genel izleyici’ kuşağında yayınlanmaması yönünde karar alınıyor. Marka da bu karara onayını veriyor.

“Nedir milleti böyle galeyana getiren?” diye soranları videoya yönlendirmeden önce kısacık bahsedelim: Küçük bir kasabanın sâkinleri (burada ‘küçük kasaba’ tahmini bir tanım) ellerine aldıkları çeşitli spor malzemeleriyle, korkunç kılıklarıyla karşılarına çıkıp huzurlarını kaçıran zombi takımının hakkından gelmeye çalışıyor.

Reklamın yayınlanmasının ardından markanın Facebook sayfasına öfkeli ebeveynlerden reklamı “aptalca ve provokatif” bulduklarına dair yorumlar geliyor. Benzer yorumlar çoğalınca yazının başında belirttiğimiz yayın kısıtlamasına gidiliyor.

Avrupa’nın bu gelişmiş ülkesinde reklama karşı böyle bir tavrın oluşması sanki biraz düşündürücü; hele ki dört bir yanımız zombilerden, vampirlerden geçilmezken…

Tabii burada reklamda kullanılan bu klişeleşmiş yaratıkların ötesinde bir tepki olması da söz konusu; kasaba halkının zombilere karşı koyma biçimi, ortada “spor, kardeşlik, centilmenlik” algısına ters düşen bir yaklaşım olması ihtimali gibi…

Yetkililer belli ki ‘ebeveyn hassasiyetini’ gözetip reklamın evin küçüklerinin de ekran başında olduğu saatlerde yayınlanmasına müdahale etmişler. Son tahlilde durum bu; mevzunun abartılıp abartılmadığı konusunda ise karar ise izleyenin…

XXL – Zombie reklam filmini izlemek için tıklayınız.

Künye:

Reklam ajansı: Schjærven Reklamebyrå

Yapım şirketi: Motion Blur

Yapımcı: Espen Horn

Yönetmenler: Henrik Sander og Mathis Fürst

Müzik: The Hives, «Come on»

Görsel efektler: Storm Studios

Post prodüksiyon: Nordisk Film Shortcut

 

Itır Yıldız

(Kaynak: Adweek)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.