MediaCat

Ziraat Bankası’nın yeni reklam ajansı Art Grup

Ziraat Bankası’nın açtığı reklam konkurunu daha önce THY ve TAV konkurlarında da diğerleri arasından sıyrılan Art Grup kazandı. Art Grup’un finale kalan Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi, Leo Burnett, Ogilvy&Mather ve Ultra’yı geride bırakarak kazandığı konkur, yaklaşık bir ay sürdü.

Ziraat Bankası’nın yeni reklam ajansı Art Grup

Ziraat Bankası’nın açtığı reklam konkurunu daha önce THY ve TAV konkurlarında da diğerleri arasından sıyrılan Art Grup kazandı. Art Grup’un finale kalan Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi, Leo Burnett, Ogilvy&Mather ve Ultra’yı geride bırakarak kazandığı konkur, yaklaşık bir ay sürdü. Art Grup Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakan Senbir, konkur sürecinin çok profesyonel gerçekleştirildiğini söyledi. Senbir sorularımızı şöyle yanıtladı:

Konkur nasıl geçti?
Çok profesyonel bir konkurdu. Öncelikle seçim kriterleri net olarak bize belirtildi. Ankara’ya davet edildik.

Ne tür sınavlarla karşılaştınız konkurda, nasıl geldiniz bunun üstesinden?
Çok net bir brief aldık ilk toplantıda. Biliyorsunuz Ziraat Bnkası 144 yıllık bir kurum. Ziraat Bankası Türkiye’nin geçmiş yıllardaki tarıma dayalı ekonomisinde çok büyük bir yeri olan bir kurum. Banka, özellikle 2000’li yılların sonrasında, bankacılığın daha tüketici odaklı olmaya başlamasından sonra, zaten sektörün dinamiklerini belirlemişti. Bu doğrultuda her türle adım da atılmıştı. Ancak 1994 yılından beri reklam yapmadıkları için bankanın bu yönü çok fazla bilinmiyordu. Dolayısıyla Ziraat Bankası’nın gelmiş olduğu noktayı, algısal olarak da tüketici zihninde netleştiren bir kurumsal marka kampanyasına yönelik bir brief aldık. O çok net brief doğrultusunda sunumumuzu yaptık. Ziraat Bankası’nın yeni stratejisini ve kreatif çalışmalarını belirledik ve bunun sonucunda ikinci sunum yaptık Ankara’da ve ardından kısa listeye kalan ajansları bir kere daha davet ettiler.

Ne kadar sürdü konkur süreci?
Bir aya yakın sürdü.

Bundan sonra nasıl bir strateji uygulayacaksınız Ziraat Bankası için?
Bundan sonra oturup bir araya geleceğiz, yapılan çalışmaları tekrar değerlendireceğiz, zaman planımızı düşüneceğiz. Siz de takdir edersiniz ki genelde konkurlarda ilk etapta verilen işe yönelik olarak verilir ki bence bu çok önemli. Bankanın verdiği brief, kurumun ajansları değerlendirmesi için değil, kurumun kendi pazarındaki durumu da net olarak ortaya koyan bir briefti. Şimdi sonuçta artık bundan sonraki aşamaların ne olacağını ve yeni adımları bekliyoruz. Onların bu konudaki yorumlarını dinleyip bir zaman planı gerçekleştirdik.

Anlaşma kaç yıllık?
Bilgi vermem mümkün değil.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.