“Zamansız, fayda sağlayan, bağ kuran içeriğe inanıyoruz”

Garanti BBVA'nın yeni projesi Garanti BBVA Blog'un detaylarını bankanın içerik yöneticisi Büşra Cinisli'den dinliyoruz.

26.09.2019 - 15:29 | MediaCat

“Garanti BBVA olarak zamansız, fayda sağlayan, bağ kuran bir içeriğe inanıyoruz. Ürün ve hizmet tanıtımına odaklanmadan, sadece fayda sağlayan içerik üretme cesaretini gösterebilen marka ve kurumlar, uzun vadede ciddi avantaj sağlayacak” diyor Garanti BBVA İçerik ve İştirakler İletişim Koordinasyon Yöneticisi Büşra Cinisli, Garanti BBVA’nın yeni projesi olan Garanti BBVA Blog’un ardındaki motivasyonu açıklarken.

Bankanın 22-75 gibi geniş bir yaş aralığındaki hedef kitlesine birikim ve tasarruftan alışverişe, tatil ve seyahatten dijital güvenlik ve finansal bilgiye uzanan geniş bir yelpazede seslendiği projesinin detaylarını Garanti BBVA İçerik Ve İştirakler İletişim Koordinasyon Yöneticisi Büşra Cinisli’den dinliyoruz.

Garanti BBVA’nın birikim ve tasarruftan alışverişe, tatil ve seyahatten dijital güvenliğe ve finansal bilgiye dair pek çok konuyu odağına alan Garanti BBVA Blog’a buradan ulaşabilirsiniz.

Blog fikri nasıl ortaya çıktı, ne kadar zamana yayılan bir hazırlık sürecinin ürünü?

Blog fikri uzun süren, detaylı ve titiz bir ekip çalışmasının sonucu. Burada yaklaşık altı aylık bir hazırlık sürecinden bahsedebiliriz. Bu blog için yola çıkarken öncelikle bankacılık hizmetleri dışında, müşterilerimiz ya da müşteri adaylarımız için finansal farkındalığı artırmayı hedefledik. Tasarruf, birikim gibi özellikle son yıllarda herkesin kafasında soru işareti olarak yer alan konularda ipuçları vermek, teknolojinin özellikle gündelik bankacılık hizmetlerine ne gibi faydalar sağladığıyla ilgili bilinci artırmak ve aslında en basit haliyle hayatlarını kolaylaştırmak istedik.

Şunu da özellikle belirtmek isterim ki, bu işi yaparken de hiçbir zaman kendi uzmanlığımızın dışına çıkmamaya özen gösterdik. Finansal okuryazarlık, tasarruf/birikim ve teknoloji gibi konularda gerek konusunda uzman editör kadromuz gerekse gönüllü banka çalışanlarımızın ürettiği içeriklerle örülü bir dünya yarattık.

Bu projeyle nasıl bir boşluğu doldurmak istiyor, kimleri hedefliyorsunuz?

Bizler burada banka ürün, hizmet ve kampanyalarımızın iletişimini yapmıyoruz. Uzun hedef kitle analizleri ve bu hedef kitlelere göre yarattığımız personalar üzerinden faydayı odağa taşıdığımız, farklı içerik tipleri, konuları ve anlatım teknikleriyle, kullanıcı finansal bilgi seviyelerini artırmayı hedefliyoruz. Bu nedenle tüm stratejimizin temelinde, çizdiğimiz bu çerçevede kullanıcıların aradıkları her türlü bilgiye rahatça ulaşabilecekleri güvenilir bir kaynak yaratmak yer alıyor.

Hepimizin gündelik hayatında sıklıkla dile getirdiği market alışverişlerinde tasarruf etmekten tutun da mobil bankacılığın hayatımıza getirdiği kolaylıklara kadar pek çok konuda özgün, kolay anlaşılabilir, paylaşıma değer içerikler üretiyoruz.

Garanti Blog temmuz ayından beri faaliyette olan taze bir proje. Geçtiğimiz süre boyunca ne gibi geribildirimler aldınız, kısa vadeli hedeflerinizi ne kadar tutturabildiniz?

Temmuz ayı ortasında içerikler girilmeye başlandı. Projedeki hedefimiz sayısal bir hedeften ziyade, daha çok uzmanlığımızı paylaşmak yönünde. Dolayısıyla kısa ya da uzun vadeli bir hedef belirlemedik. Buradaki temel amacımız, doğru hedef kitleye ulaşmak ve Garanti BBVA olarak onlarla, finans ve teknoloji alanındaki uzmanlığımızı paylaşmak. Aynı şekilde takipçilerimizin de blogumuzdan aldıkları bilgileri gündelik hayatlarında kullanması bizim için öncelikli hedeflerden biri.

Banka ve bankacılıkla ilişkili konular genellikle gündelik hayattan ziyade kurumsal dünyaya ait birer mesele, pek eğlence barındırmayan konular gibi algılanıyor. Bir bankanın, yayınladığı bir blog ile lifestyle içerik üretip bunu hedef kitlesine sunması sektörün temsiliyeti adına ne ifade ediyor?

Garanti BBVA olarak zamansız, fayda sağlayan, bağ kuran bir içeriğe inanıyoruz. Ürün ve hizmet tanıtımına odaklanmadan, sadece fayda sağlayan içerik üretme cesaretini gösterebilen marka ve kurumlar, uzun vadede ciddi avantaj sağlayacak. Finans ve teknoloji alanındaki uzmanlığımızı paylaşmak için en doğru yollardan biri de içerik pazarlaması. Dolayısıyla bu anlamda da içerik pazarlaması günümüzde artık tüm dünyada çok konuşulan konulardan biri.

Markaların ürün ve hizmetleri odaklı iletişiminin yanı sıra, kullanıcılarıyla çok daha uzun süreli, sadakate dayalı, fayda odaklı, doğrudan satış hedefsiz iletişim kurmaya da başlamaları gerekiyor. Sadece bir blog sayfası yayınlayarak değil, içerik stratejisini sahip olduğumuz tüm kaynaklar üzerinden hedef kitleye ulaştırarak fark yaratmak istiyoruz.

Projenin geleceğine dair belirlenmiş bir yol haritası var mı? İlerleyen dönemde blog’ta ne gibi yenilikler, farklılıklar göreceğiz?

Ana içerik kanalımız, Garantibbva.com.tr altında yer alan blog’umuz. İçerik pazarlamasında süreklilik çok önemli. Bu nedenle düzenli olarak yeni içeriklerin kullanıcılarla buluşacağı ana platformumuz burası. Çok çeşitli içerikler yaratıyoruz, sadece makale formatında düşünmüyoruz. İnfografik, video, liste formatlı içerikler, araştırma yazıları, BBVA global sayfasından yararlanarak oluşturduğumuz içerikler gibi… Ana konu başlıklarımız birikim ve tasarruf, teknoloji, günlük yaşam ve finansal bilgi. Bu konu başlıkları altında güncellenen eğlenceli içeriklerimiz de oluyor.

Mesela geçtiğimiz günlerde Ali İhsan Varol sunuculuğunda Kelime Oyunu videoları yayına girdi. Kendisi burada Danilo Zanna, Aslı Kızmaz, Yılmaz Sisters gibi isimleri konuk aldı. Ve oldukça güzel geridönüşler aldık. Önümüzdeki dönemde bu tip farklı ve renkli içeriklerle kullanıcılarımızın karşısında olacağız.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.