MediaCat

Zaman’ın tirajına uluslararası onay

Daha önce ABC Türkiye Tiraj Denetleme Kurulu ile yaşadığı bir ihtilaf sonucunda Rekabet Kurumu’na başvuran ve ardından tirajını denetlemek amacıyla uluslararası bir tiraj denetleme kuruluşu olan BPA Worldwide’la çalışma kararı alan Zaman gazetesi, yapılan denetlemenin sonuçlarını açıklamak amacıyla Çırağan Sarayında bir basın toplantısı düzenledi.

Zaman’ın tirajına uluslararası onay

Daha önce ABC Türkiye Tiraj Denetleme Kurulu ile yaşadığı bir ihtilaf sonucunda Rekabet Kurumu’na başvuran ve ardından tirajını denetlemek amacıyla uluslararası bir tiraj denetleme kuruluşu olan BPA Worldwide’la çalışma kararı alan Zaman gazetesi, yapılan denetlemenin sonuçlarını açıklamak amacıyla Çırağan Sarayında bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan BPA Worldwide’ın Avrupa Direktörü Stuart Wilkinson, Kasım-Aralık 2006 ila Ocak 2007 için yaptıkları denetleme sonucunda Zaman gazetesinin pazartesi-cumartesi ortalama tirajını 618.697, pazar günü tirajını ise 681.915 olarak teyit ettiklerini ifade etti. Wilkinson yaptıkları denetlemenin sonucu doğrultusunda tiraj bildirimlerinin doğru olduğuna kanaat getirdikleri için BPA Worldwide’ın yönetim kurulu kararıyla Zaman gazetesinin üyeliğe kabul edildiğini söyledi.

Konuşmasında Zaman gazetesinin Mart 2007 sonu itibariyle verdiği tiraj bilgilerinin pazartesi-cumartesi için 609.865, pazar için ise 678.027 olduğunu ifade eden Wilkinson, bu rakamların, denetimini yaptıkları ilk dönemim (Kasım-Aralık 2006-Ocak 2007) rakamlarıyla uyuştuğunu belitti.

Toplantıda dünyada yürütülen medya denetleme faaliyetleri ve BPA Worldwide’ın yapısı hakkında da ayrıntılı bilgiler de veren Wilkinson, üyelerinin çok sıkı yaptırımlara tabi olduklarını da kaydetti. Yönetim kurullarının dünyanın en büyük yayıncılarının, reklamverenlerinin ve reklam ajanslarının temsilcilerinden oluştuğunu söyleyen Wilkinson, iki kez yanlış bildirim yapılması halinde üyelikten çıkarılmanın gündeme geldiğini de sözlerine ekledi.

Toplantıda Rekabet Kurumu’na yaptıkları başvurunun durumu hakkında açıklama yapan Zaman gazetesi yetkilileri, kurulun ABC Türkiye’ye denetleme standartlarını yeniden düzenlemesi için 90 günlük bir süre tanıdığını ve bu sürenin yaklaşık yarısının geride kaldığını da ifade ettiler.


WILKINSON MEDIACAT’E KONUŞTU

Bu arada MediaCat basın toplantısı öncesinde BPA Worldwide’ın Avrupa Direktörü Stuart Wilkinson ile özel bir söyleşi yaptı…

BPA hakkında biraz bilgi verir misiniz? Yaptığınız iş tam olarak nedir?

BPA Worldwide kâr amacı gütmeyen, mecra sahipleri, reklam ajansları ve reklamverenleri kapsayan üç taraflı bir kurul tarafından yönetilen bir kuruluş. 25 ülkeye yayılmış olan BPA 2600 reklamveren ve ajans mensubunun yanı sıra 2000’den fazla B2B yayını ve 500 tüketici dergisiyle beraber gazeteler, etkinlikler, internet siteleri, veritabanları ile diğer reklamveren destekli mecralara hizmet veriyor.

Bizim işimizde en önemli şey güven duymaktır. Biz sürecin en başından en son noktasına kadar hep dürüst bir yol izleriz. Doğru sonuçlara ulaşmak için müşterimizin süreç boyunca bize doğru bilgiler vermesi gerekir. Tabii ki zaman zaman tersini yaşadığımız durumlar da oluyor. Bize sürecin bir yerlerinde tirajlarına ilişkin doğru olmayan veriler ulaştırdıklarında asıl görevimiz, o yanlışlığı bularak düzeltmesini yapmak ve raporlamaktır. Bu güven için çok önemlidir. Bizimle çalışan her müşterimizle ilgili doğru ve net bilgileri web sitemizden elde edebilirsiniz. Bunlar halka açık bilgilerdir. BPA, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olduğu için bu raporlamaları tüm endüstriye yapıyoruz. Yayıncıların kendi doğru rakamlarını yayınlamalarını bekliyoruz. Ama bu olmadığında da doğrusunu bularak yayınlamak bizim sorumluluğumuz.

Ne zamandan beri hizmet veriyorsunuz?

Biz 1931’den beri hizmet veriyoruz. Ayrıca IFABC’nin kurucu üyesiyiz. Fakat IFABC’nin kurum olarak üyeleri üzerinde bir etkisi yok. Yalnızca bir şemsiye gibi düşünün. Bir konsept olarak var. Bir yerel denetim kurulu kurulacaksa, mesela yerel ABC diyelim, bunun yönetim kurulunun reklamveren, reklamcılar ve medya grubundan olması şartını, tiraj denetimlerinin bağımsız bir veya birden fazla denetim kurumu tarafından yapılması ve kesinlikle kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olması şartını koşuyor. Bu 3 şartı karşılayabiliyorsanız, üye olabiliyorsunuz. Her ülkede farklı denetim kuralları olabilir ama bu 3 şartın gerçekleştirilmesi mecburi.

Hangi ülkelerde hizmet veriyorsunuz?

30’dan fazla ülkede hizmet veriyoruz. Bunların içinde Amerika, Ürdün, Japonya, Çin, Brezilya, Almanya, Yunanistan, Rusya, İtalya, Avustralya gibi dünyanın dört bir yanından ülkeler mevcut.

ABC Türkiye’nin işleyişi ve çalışma koşullarıyla ilgili bir bilginiz var mı?

Ben şu an maalesef ABC Türkiye hakkında konuşamam. İşleyen bir süreç var bildiğiniz gibi. Zaten burada nasıl çalıştıkları veya metodolojileri hakkında bir bilgim yok.

Sizce ideal bir tiraj denetleme sistemi nasıl olmalıdır?

Çok derin ve çok şeffaf olmalıdır. Süreç sona erdiğinde kimsenin aklında hiçbir soru işareti kalmamış olmalıdır. Bütün detayları vermelidir. Bizim felsefemiz yalnızca averaj bilgiyi değil, derin şekilde yapılmış analizleri tüm detaylarıyla sunmaktır. Bu veriyi verdiğinizde okuyan ve raporlanan tüm sektör olan bitenden haberdar olmalı ve rekabetin güvenirliği konusunda emin olmalıdır. Sonuçların tüm sektöre ışık tutması gerekir.

Sizce abone tirajını denetlemek ve bu sayıları takip etmek çok zor mu?

Bu teknik bir konu. Zor değil. Yalnızca bir metodoloji geliştirmeniz yeterli. Tüm açılardan ele alacak şekilde hakim olmalısınız konuya. Gazetenin basılmasından, dağıtımın sonuçlandığı, paranın alındığı ana kadar her adımın kontrol altında tutulması gerekiyor. Bunu zincirin tüm halkalarına hakim olmak olarak da söyleyebiliriz. BPA Amerika kökenli bir kurum ve Amerika’da gazeteler genelde abonelik sistemiyle çalışıyor. Avrupa’da genelde bayi ve kiosk satışları daha yaygın. Fakat Kuzey Amerika’da abone satışlarıdır esas olan. Bu yüzden BPA’nın uzmanlık alanı olmuş artık abonelik sisteminin denetlenmesi.

Kısaca anlatır mısınız nasıl denetleniyor abone ağırlıklı çalışan bir gazetenin tirajı?

Örnekleme dediğimiz bir metot var. Mesela 600 bin aboneniz var diyelim. Biz o 600 bin abonenin bilgisini yayıncının veritabanından alıyoruz. O abonelerle ilgili tüm bilgiye sahibiz şu an. Sonra onların içinden diyelim ki 600 tanesini seçiyoruz. Ve tek tek aramaya başlıyoruz; paralarını nasıl ödemişler, ne zamandan beri aboneler, nereden ödeme yapıyorlar, o alanda kaç dağıtıcı var… Hepsini kontrol ediyoruz ama bunları özellikle kontrol altında tutuyoruz. Bu 600 kişi tamamen rasgele seçiliyor ve periyodik olarak değişiyor. Her 6 ayda bir tiraj raporu yayınlıyor, her 12 ayda bir de geçen 12 ayın denetimini yapıyoruz.

Zaman gazetesi için bu raporu hazırlamanız ne kadar sürdü?

200 saatimizi aldı. Zaten bizi kabul etmeden önce bir prosedür var.

Kaç kişilik bir ekip çalıştı?

4 kişilik bir ekip kurduk Zaman için.

ABC Türkiye Zaman’ın belgelerinin tiraj denetlemesi için uygun ve yeterli olmadığını söylemişti. Siz bu fikre katılıyor musunuz? Bu raporu hazırlarken zorlandınız mı?

Ellerindeki veritabanı son derece yüksek kalitede bir taban. Hiçbir zorluk çekmedik. Bilişim altyapısı konusunda çok geliştirdiler kendilerini. Onlar bu denetlemenin dürüst ve doğru bir şekilde yapılması için çok büyük yatırım yapmışlar.

Türkiye’den size denetleme için başvuran başka bir yayın grubu oldu mu?

Şu ana kadar hayır.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.