Zaman’ın reklamları Cumhuriyet’i kızdırdı

Cumhuriyet gazetesi 23 Ekim baskısında yayınlanan ‘Cumhuriyet’i hedef gösterdi’ başlıklı yazıda, Zaman gazetesinin devam eden yargılama sürecini reklam kampanyasıyla etkileyip dincileri aklamaya çalıştığı ifadelerine yer verdi...

23.10.2007 - 16:09 | MediaCat

Cumhuriyet gazetesi bugünkü baskısında yayınlanan ‘Cumhuriyet’i hedef gösterdi’ başlıklı yazıda, Zaman gazetesinin devam eden yargılama sürecini reklam kampanyasıyla etkileyip dincileri aklamaya çalıştığı ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberin tamamı şöyle:

Zaman gazetesi, ‘Cumhuriyete dinciler saldırmış…’, ‘Meğer saldırganlar çeteymiş’ ifadelerine yer verdiği reklam kampanyasında gazetemize ve Danıştay’a saldıranlar hakkında kesinleşmiş yargı kararı olmamasına karşın “dincileri” aklamaya çalıştı. Reklam kampanyasıyla yargı sürecini etkilemeye çalışan Zaman’ın aynı zamanda yargılaması halen süren saldırganlardan Alparslan Arslan’ın ifadelerinde yer alan “Saldırganların amacı, Allah’ın dinine, peygamberine, Müslümanlara alçakça hakaretlere ceza vermektir” sözlerini görmezden gelerek kamuoyu oluşturma çabası dikkat çekti.

Zaman’ın İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) reklam panolarına asılan ilanlarında, geçen yıl gazetemize yönelik üç ayrı bombalı saldırıyı yeniden gündeme taşıdı. Kırmızı mavi renkler kullanılan reklamda, konuşma balonu içinde “Cumhuriyet’e dinciler saldırmış…”, ikinci iafişte ise “Meğer saldıranlar çeteymiş”;”tam anlamak için..tamamlamak için Zaman…” ifadeleri dikkat çekiyor.

Saldırıları gerçekleştiren ve halen tutuklu bulunan Alparslan Arslan, Danıştay saldırısında, üyelere “Allah’ın askeriyiz, elçiyiz. Türban davası yüzünden cezalandırılacaksınız” diyerek ateş açmıştı. Babası idris Arslan da “Laiklik adı altında bu ülkenin değerlerine düşmanlık ediliyor” demişti.


Gazetemize ve Danıştay’a saldırı: 1 yargıç öldü

Gazetemiz 5, 10, 11 Mayıs 2006 tarihlerinde üç kez el bombalı saldırıya hedef oldu. Gazetemizin Şişli’deki merkez binasına atılan el bombalarından iki tanesi patlamadan etkisiz hale getirildi. 11 Mayıs’ta saat 16:21 sıralarında atılan bomba ise patladı. Bahçeye atılan bomba nedeniyle binadaki camlar kırıldı, hizmet araçları zarar gördü. Saldırganlar, her seferinde yaya olarak kaçtı.

Son bombayı tekbir getirerek gazete binamıza atan saldırgan, altı gün sonra da “kamusal alanda türbana geçit vermeyen” Danıştay üyelerini kurşun yağmuruna tuttu. 17 Mayıs 2006 tarihinde düzenlenen saldırıda başına kurşun isabet eden Danıştay 2. Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin yaşamını yitirdi, 4 yargıç yaralandı. Danıştay üyeleri, fotoğraflarıyla birlikte “İşte o üyeler” başlığı ile dinci Anadolu’da Vakit gazetesince hedef gösterilmişti.


Davalar sürüyor

Danıştay 2. Daire üyeleri ve gazetemize yönelik saldırıya ilişkin dava Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. Gazetemize son bombayı atan ve Danıştay üyelerine silahla saldıran Alparslan Arslan’ın aralarında bulunduğu 6 sanık tutuklu olarak yargılanıyor. Anadolu’da Vakit gazetesi çalışanlarının, Danıştay üyelerini terör örgütlerine hedef gösterdikleri gerekçesiyle İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları dava da henüz sonuçlanmadı.


Arslan: Çeteyle ilgim yok

Zaman’ın ilanının aksine, saldırganların faili Arslan, kendi ifadesinde, “saldırıları din adına yaptığını ve çete ile ilişkisi olmadığını” açıklamıştı. Alparslan Arslan ifadesinde özetle şunları söylemişti: “Davanın, ulusalcılar ve derin devletle herhangi bir alakası yoktur. Saldırının amacı, Allah’ın dinine, peygamberine, Müslümanlara yapılan alçakça hareketlere ceza vermektir.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.