Zahit Akman: Medya sorumlu yayıncılık yapmıyor

Danıştay’dan dönen terör haberleri ile ilgili hükümetin aldığı yayın yasağı kararı ve sansür tartışmaları...

01.11.2007 - 08:57 | MediaCat

Danıştay’dan dönen terör haberleri ile ilgili hükümetin aldığı yayın yasağı kararı ve sansür tartışmaları, Can Dündar’ın sunduğu “Neden” programında ele alındı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahit Akman, yasağın haberler için değil, halkın ve askerin moral değerlerini bozucu nitelikteki programlar için geçerli olduğunu söyledi. Akman, medya kuruluşlarını sorumlu yayıncılık yapmamakla suçladı.

Zahit Akman, “Yayın öncesi yapılan müdahalelerin tamamına sansür deniyor, biz buna karşıyız. Kanunumuz da buna karşı. Türkiye’de de bunu savunacak tek kişi olduğunu sanmıyorum” dedi. Hakkari Dağlıca’daki terör saldırısının ardından hükümetin koyduğu yayın yasağını değerlendiren RTÜK Başkanı Zahit Akman, halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlayacak hiçbir kararı desteklemelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

Akman, “Bu sınırlamanın getirilmesinin temel nedeni, haber dışında özellikle kamuoyunun ruh sağlığını kötü etkileyecek bu konuyla ilgilenen vatandaşların demoralize olmasına katkı sağlayacak programlardan sözediliyor. Haberlerle ilgili bir kısıtlama söz konusu değil, olamaz” diye konuştu. Televizyon kanallarının büyük bölümünün yayın ilkelerinin olmadığına dikkat çeken Akman, medya kuruluşlarını sorumlu yayın yapmamakla suçladı. RTÜK Başkanı, askeri konularda yorum yapan uzmanların, terörle mücadelede zaafiyete neden olduğunu ileri sürdü. Akman, “Diyor ki, ‘Orda işte falan oraya gidecekse, 3 tane yol vardır; TSK da bu 3 yol kullanılır, PKK da bu yolları kullanarak hedefe varır’ diyor. İstihbari olarak herkesin bilmemesi gereken, sadece yetkililerin bilmesi gereken bazı konularda önceden o bölgede görev yaptığı için devlet rütbe ve görev yapan, ekranda bazılarından daha fazla şey söylemek adına tecrübelerini sunan kişililere müdahale etmek gerekmez mi?” diye konuştu.

Yasağın sınırlarını belirlemenin çok güç olduğunu kaydeden Akman, talep gelmesi halinde hükümete bu konuda yardımcı olabileceklerini belirtti. RTÜK Başkanı, halkın haber alma ihtiyacının karşılanması için hükümetin bilgi akışını sağlıklı hale getirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.