Zahid Akman: Reklam süresi yüzde 20’ye çekilecek

Seçim dönemlerinde yayın kuruluşlarının ciddi bir reklam geliri elde etmesini

07.11.2007 - 08:07 | MediaCat

TV’de reklam süresi kısalacak Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, televizyon kanallarındaki reklam süresinin yüzde 30’dan yüzde 20’ye indirilmesini hedeflediklerini açıkladı.

Zahid Akman, şu anda reklamların blok olarak 7 dakika devam edebildiğini belirtti. Akman, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçesinin görüşülmesi sırasında, milletvekillerinin reklam sürelerinin uzunluğundan şikayet etmeleri üzerine, RTÜK olarak reklam süreleriyle ilgili son derece duyarlı davrandıklarını ve bu konudaki şikayetlerin de neredeyse yüzde 80 seviyesinde azaldığını bildirdi.


Sürelerin kısaltılması reklam gelirlerini düşürmeyecek…

Akman, “Şu anda yüzde 30 olan reklam süresinin yüzde 20’ye çekilmesi için yayın kuruluşları, reklam verenler ve reklam ajanslarıyla temasa geçilerek düşürülmeye çalışılmaktadır. Reklam sürelerinin fazla bulunmasında belki yayın kuruluşlarının program tanıtımlarının reklamların hemen ardından yayınlanmasının etkisi olabilir” dedi. Bu arada edinilen bilgiye göre, reklam sürelerini kısaltılması reklam gelirlerinin düşmesine neden olmayacak. Bu amaçla, yayıncılardan alınan eğitime katkı payının alınmaması konusunda çalışmalar düzenliyor.

Öte yandan reçetesiz ilaç reklamlarının da yapılması için mevzuat çalışması yapılması planlanıyor. Ayrıca seçim dönemlerinde yasak olan siyasi reklam yasağının ortadan kaldırılması için de çalışma yapılıyor. Böylece seçim dönemlerinde yayın kuruluşları ciddi bir reklam geliri de elde edebilecekler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.