Zahid Akman: ‘Reklam yöneticileriyle tanışmadan önce neşeli bir adamdım’

Reklam dünyasının tüm taraflarını bir araya getirmek için 2003 yılında dernekler-üstü bir örgüt olarak kurulan Türkiye Reklam Konseyi’nin ‘Avrupa Birliğine Girerken Reklam’ başlıklı toplantısı bugün (10 Nisan) Hilton otelinde yapıldı.

10.04.2007 - 15:23 | MediaCat

Reklam dünyasının tüm taraflarını bir araya getirmek için 2003 yılında dernekler-üstü bir örgüt olarak kurulan Türkiye Reklam Konseyi’nin ‘Avrupa Birliğine Girerken Reklam’ başlıklı toplantısı bugün (10 Nisan) Hilton otelinde yapıldı.

Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) ve Türkiye Reklam Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda en ilginç konuşmayı Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman yaptı. Konuşmasında televizyon ve radyoların reklam yöneticilerine serzenişte bulunan Akman, “Reklam yöneticileriyle tanışmadan önce keyifli ve neşeli bir adamdım. Onlarla tanıştıktan sonra yerinde olmayı en çok istemediğim adam ben oldum” dedi.

2007 HEDEFİ 3,3 MİLYAT YTL
Toplantının açılış konuşmasında Mehmet Ali Yalçındağ, sözlerine Türkiye medya ve reklam endüstrisine ilişkin rakamlar vererek başladı. 2006 yılında reklam sektörünün 2,7 milyar YTL’lik bir hacme ulaştığını, yan harcamalar da dahil edildiğinde bu rakamın 3,7 milyar YTL’ye çıktığını söyleyen Yalçındağ, 2007 yılından da ümitli. Sektörün bu yılın sonunda 3,3 milyar YTL’ye ulaşacağını tahmin eden Yalçındağ, yan harcamalarla birlikte rakamın 4,3 milyar YTL’ye erişeceğini öngörüyor.

Konuşmasında Türkiye’deki reklam düzenlemeleri ile AB mevzuatı arasında sınırlı bir örtüşme olduğunun düşünüldüğünü belirten Yalçındağ, bu konuda yasal düzenlemeler yapılırken reklam özgürlüğü ile toplumu koruma arasındaki dengenin dikkatli bir şekilde kurulması gerektiğini söyledi. Yalçındağ sözlerini “Reklam, kurumların ifade özgürlüğüdür” diyerek tamamladı.

27 ÜLKE VE 500 MİLYON İNSAN
Mehmet Ali Yalçındağ’dan sonra söz alan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Ali Babacan, konuşmasına, yakın zamanda açıklanan rakamlardan da anlaşılacağı gibi ekonomik büyümenin devam ettiğini ve devam edeceğini söyleyerek başladı. AB yolunda yapılan tüm çalışmaların reklam sektörünü de yakından ilgilendirdiğini söyleyen Babacan “AB ortamı sektör için yeni bir iş ortamı yaratıyor” dedi ve şöyle devam etti: “Tüm sektörler için olduğu gibi reklam sektörü için de hedef tüm 27 ülke ve 500 milyon insan olmalı. Hedef tüm Avrupa olmalı.”

Türkiye’nin yayıncılık konusunda çok önemli mesafeler kaydettiğini, özellikle Doğan Grubu’nun Doğu Avrupa’daki yatırımlarının kıvanç verici olduğunu söyleyen Babacan, Türk medyasının çok renkli ve çok sesli bir manzaraya kavuştuğunu kaydetti.

Yayıncılık ve reklamcılık konusundaki AB düzenlemelerine de değinen Babacan, bu düzenlemelerde reklam süreleri, sigara ve alkollü ürünler ile küçüklerin korunması gibi noktaların büyük önem arz ettiğini hatırlattı.

Toplantıda Avrupa İletişim Ajansları Birliği (EACA) Direktörü Dominic Lyle, Avrupa Özel Televizyon Yayıncıları Birliği (ACT) Direktörü Ross Biggam ve Avrupa Televizyon ve Radyo Reklamcıları Derneği Kamu İlişkileri Direktörü Bertrand Cazes de söz alarak AB’nin medya ve reklam konusundaki mevzuatından ve bu konularda yapılan çalışmalardan söz etti.

AKMAN: İZLEME HAKKI İHLAL EDİLMEMELİ
Öğleden önceki son konuşmacı RTÜK Başkanı Zahit Akman oldu. Konuşmasının başında “Bizim dönemimizde reklam ve keyif kelimeleri hiç bir araya gelemedi. Hep sıkıntı, hep sıkıntı yaşadık” diyen Akman sözlerini reklam süreleri konusundaki sıkıntıları dile getirerek sürdürdü: “Seyircilerin yayını izleme haklarını ihlal eden, ‘Ben sana bedava içerik sunuyorum, o halde sen de benim reklamlarımın verdiği eziyete katlanacaksın’ yaklaşımına karşıyım. Televizyon ve radyoların reklam müdürleri bu konuda özen göstermeli. Reklam hedefleri yalnızca para hedeflerine göre belirlenmemeli. Süre kısıtlamalarına uyulmalı. Böylece hem insanların seyir zevki kaçmaz hem de reklamların etkisi artar.”

Televizyon içeriğinin kalitesinin artması için bu işe yatırım yapan büyük işadamlarının bu yatırımlarını para kazandıracak bir iş olarak görmeleri gerektiğini söyleyen Akman, bir özeleştiri de yaparak yayıncılıkta lisanslama sorununu bir türlü aşamadıklarını, bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini belirterek sözlerini tamamladı.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde Reklam Kurulu Başkanı Özcan Pektaş da tüketicinin ve rekabetin korunması konulu bir konuşma yaptı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.