MediaCat

YouTube’un Türkiye ekonomisine katkısı

Platformun Türkiye özelinde sunduğu ekonomik, toplumsal ve kültürel faydaları somutlaştıran YouTube Türkiye Etki Raporu paylaşıldı.

YouTube’un Türkiye ekonomisine katkısı

Oxford Economics tarafından 2022’nin son çeyreğinde ülke çapında 2 bin YouTube kullanıcısı, binden fazla içerik üreticisi ve 500 işletmeyle yürütülen araştırma sonucunda hazırlanan YouTube Türkiye Etki Raporu’nun çıktıları, Zorlu PSM’de gerçekleştirilen etkinlikte basın mensuplarıyla paylaşıldı.

YouTube’un dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcısının bulunduğunu ve platformdaki içerik üretici ekosisteminin Türkiye’de 45 binden fazla tam zamanlı işe eşdeğer istihdamı desteklediğini ortaya koyan raporla ilgili konuşan YouTube Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Pedro Pina, “Şubat ayından itibaren YouTube, Türkiye’deki içerik üreticilerinin YouTube Shorts’taki yaratıcılıklarından gelir elde etmeleri için daha da fazla yol sunacak. İçerik üreticileri ve Türkiye’nin her yerinden binlerce kullanıcı, şimdiden dünyanın dört bir yanından izleyicilerin yaşamını zenginleştiriyor. Ancak ben bunun onlar için henüz bir başlangıç olduğunu düşünüyorum” dedi. Rapora göre, YouTube’un içerik üretici ekosistemi yalnızca 2021’de Türkiye’nin GSYH’sine 2 milyar Türk lirasından fazla katkıda bulundu.

Sözü Pina’dan devralan Oxford Economics Uygulamalı Ekonomi Direktörü Andrew Goodwin araştırmanın metodolojisine ilişkin detayları, Google Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Kuzey ise elde edilen çıktıları katılımcılarla paylaştı.

Google Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Kuzey

YouTube’a ilişkin temel verileri aktardıktan sonra raporu detaylandıran Kuzey, kullanıcıların farklı alanlarda bilgiye ulaşma amacıyla Google’ın kapısını ne kadar sık çaldıklarına parmak bastı. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 93’ünün YouTube’u bilgi edinmek için kullandığını belirten Pelin Kuzey, etkilendikleri bir başka veriyi de şu sözlerle paylaştı: “Raporun çıktıları arasında beni en çok heyecanlandıran verilerden biri de kadın içerik üreticilerle ilgili. Kadın içerik üreticilerin yüzde 82’si, YouTube’un tutkularını ve fikirlerini paylaşmalarına yardımcı olduğunu belirtiyor. 10 Kadından 8’i bu bilgiyi vermiş. Bu, kadınların sesinin duyulması, kendilerini özgürce ifade edebilmeleri anlamında YouTube’un hayatlarımızdaki önemini çok güzel vurgulayan bir çıktı.”

Rapordan YouTube’un bilgi kaynağı olarak fonksiyonlarına odaklanan diğer bulgular şöyleydi:

  • Kullanıcıların yüzde 71’i YouTube’un herkese kendini geliştirmeleri yönünde eşit fırsatlar sunduğunu söylüyor.
  • YouTube kullanan ebeveynlerin yüzde 83’ü YouTube’un (veya 13 yaşın altındaki çocuklar için YouTube Kids’in) çocuklarının öğrenmesine yardımcı olduğunu söylüyor.
  • YouTube kullanan öğretmenlerin yüzde 80’i, YouTube’un öğrencilerin öğrenme sürecine katkıda bulunduğunu düşünüyor.

Araştırma, özellikle pandemi döneminde YouTube’un küçük işletmeleri ayakta tutma konusundaki katkılarını da rakamlarla ortaya koyuyor. Platformu kullanan KOBİ’lerin yüzde 81’i pandemi döneminde işlerini sürdürmelerine yardımcı olduğunu, yüzde 81’i ise bu dönemde YouTube kullanmalarının işletmelerinin sürece adapte olmasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Yüzde 65’i yeni kitlelere ulaşarak müşteri tabanlarını büyüttüğünü ve yüzde 83’ü ise YouTube reklamlarının satışlarını artırmaya yardımcı olduğunu ifade ediyor.

YouTube, aynı zamanda Türkiye kültürünün çeşitliliğini ve zenginliğini 2 milyardan fazla küresel izleyiciye anında aktararak içerik üreticilerini dünyayla buluşturuyor. İşlerini platform aracılığıyla ulusal ve uluslararası alanda yeni kitlelere ulaştıran yaratıcı girişimcilerin;

  • Yüzde 68’i, YouTube’un içeriklerini başka türlü erişemeyecekleri uluslararası kitlelere aktarmalarına yardımcı olduğu konusunda hemfikir.
  • Yüzde 84’ü, YouTube’un küresel ölçekte tanınmak için önemli bir platform olduğunu düşünüyor.

Bir YouTube kanalına sahip medya ve müzik şirketlerinin ise;

  • Yüzde 82’si, YouTube’un dünya çapında yeni kitlelere ulaşmalarına yardımcı olduğunu belirtiyor.
  • Yüzde 78’i, YouTube’un yeni sanatçılar ve/veya müzikte çığır açma konusunda kritik öneme sahip olduğu konusunda hemfikir.
  • Yüzde 60’ı, YouTube’un sektöre yeni yaratıcı yeteneklerin girişini artırdığını düşünüyor.

YouTube ve Ben

YouTube Türkiye’nin düzenlediği etkinlikte, kariyerlerine YouTube’la yeni bir yön vermiş ünlü içerik üreticilerine ve çalıştığı kurumu YouTube içerikleri sayesinde daha ileriye taşıyan isimlere de mikrofon uzatıldı.

Gazeteci Cüneyt Özdemir, Nefis Yemek Tarifleri Kurucu Ortakları Elif & Yasemin Atalar, Tonguç Akademi Dijital İçerik Yöneticisi Engin Aygan, Netd Genel Müdürü Feride Başbuğ, Ay Yapım CEO’su Kerem Çatay, YouTuber Orkun Işıtmak, ebebek Pazarlama Direktörü Sevda T. Demir ve TRT Dış Video Platformlar Müdürü Yasin Yavuz’un konuk olduğu panelin konusu katılımcıların YouTube’tan neler öğrendikleri ve platformu işlerini büyütmek için nasıl kullandıklarıydı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.