YouTube’dan Hong Kong protestoları hamlesi

Eşgüdümlü hareket eden 210 kanal kapatıldı.

26.08.2019 - 10:55 | Sencer Uçar

YouTube'dan TikTok'a rakip uygulama hazırlığı

Twitter, geçtiğimiz günlerde Hong Kong’da devam eden protestolar sırasında dezenformasyon faaliyetleri yürüttükleri gerekçesiyle bine yakın hesabı kapattığını duyurmuş ve reklam politikalarında değişikliğe giderek, devletlerin kontrolündeki medya şirketlerinden reklam almayacağını açıklamıştı. Facebook’tan da bir hamle gelmiş ve sosyal medya devi de benzer faaliyetleri yürüten hesap ve sayfaları kapatmıştı.

Twitter ve Facebook‘un ardından benzer bir karar Google’dan geldi. Google, Hong Kong’daki protestolara tesir etme amacı taşıyan Çin bağlantılı YouTube kanallarını kapattı.

Google cephesinden gelen açıklamada, Hong Kong’daki protestolara ilişkin videoların yüklenmesinde eşgüdümlü faaliyet gösterdikleri belirlenen 210 YouTube kanalının kapatıldığı bilgisi paylaşıldı. Açıklamada kapatılan hesapların kaynağının gizlenmesi adına VPN ve diğer yöntemlerin kullanıldığı ve sıklıkla eşgüdümlü algı operasyonlarıyla ilişkilendirilen diğer aktivitelerin de belirlendiği belirtildi.

 

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.