YouTube Shorts’ta alışveriş dönemi başlıyor

Alışveriş özelliğinin ilk denemeleri ABD'de başlayacak.

16.11.2022 - 12:04 | Sencer Uçar

YouTube Shorts'ta alışveriş dönemi başlıyor

YouTube, kısa video paylaşım hizmeti Shorts’a alışveriş özelliğini eklemeye hazırlanıyor.

İlk denemeleri ABD’de bazı içerik üreticileriyle başlayacak olan özellik sayesinde izleyiciler, Shorts’ta gezinirken rastladıkları ürünleri satın alabilecek. ABD’nin yanı sıra Avustralya, Brezilya, Hindistan ve Kanada’daki izleyiciler de Shorts’ta etiket ve mağazalarla karşılaşacak.

Alışveriş özelliğinin yanı sıra YouTube, ABD’de içerik üreticilerinin Shorts ya da sıradan videolarında satın alınan ya da önerilerin ürünlerden komisyon kazanmalarını sağlayacak bir satış ortaklığı programı da deniyor. Şirketin açıklamasına göre deneme süreci henüz başladı ve kapsamı önümüzdeki yıl genişleyecek.

YouTube geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayla, önümüzdeki yıl itibarıyla reklam gelirlerinin yüzde 45’ini içerik üreticilerinin alacağını duyurmuştu. 2023 başında, Shorts özelinde bin aboneye sahip ve son 90 gün içerisinde 10 milyon Shorts izlenmesi alan içerik üreticileri YouTube’un İş Ortağı Programı’na (YPP) başvurabilecek ve reklam gelirlerinden yüzde 45 pay alabilecek.

Kaynak: TechCrunch

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.