MediaCat

YouTube reklamlarının cinsiyet karnesi

Google ve GDIGM, son dört yılda YouTube’da yer alan reklamları mercek altına aldı.

YouTube reklamlarının cinsiyet karnesi

Google ve Geena Davis Institute on Gender in Media (GDIGM), YouTube’da 1 Ocak 2015 – 31 Mart 2019 tarihleri arasında yer alan reklamları cinsiyet açısından mercek altına aldı.

Belirli tarihler arasında reklamverenler tarafından YouTube’a yüklenen, 51 pazardan 2,7 milyon videonun analiz edildiği çalışmada, kadınların erkeklerle eşit ya da daha fazla görüldüğü reklamların önemli ölçüde daha yüksek görüntülenme (yüzde 30) elde ettikleri saptandı.

Çalışma, bahsi geçen videolarda erkeklerin kadınlardan daha fazla görüldüğünü de ortaya koydu. Buna göre, YouTube’daki reklamlarda erkek karakterleri yüzde 56, kadın karakterleri ise yüzde 44 oranında görüldü.

Alanlara göre bakıldığında, kadınlar yüzde 58’le en çok perakende reklamlarında görüldü. Perakendeyi yüzde 55’le paketlenmiş tüketim ürünleri ve yüzde 52’yle sağlık hizmetleri izlerken, kadınların reklamlarda en az görüldüğü alan ise yüzde 28’le otomotiv oldu.

Çalışma, incelenen videoların ses sürelerinin yüzde 60’ının erkeklere, yüzde 40’ının kadınlara ait olduğunu gösterirken, kadınların sesi en az iş ve endüstriyel ürün reklamlarında (yüzde 21) duyuldu. Kadınların sesinin en çok duyulduğu alanların ise yüzde 55’le perakende ve paketlenmiş tüketim ürünleri olduğu anlaşıldı.

Türkiye’de durum nasıl?

Türkiye pazarının da incelendiği çalışmada, belirli tarihler arasında YouTube’da yayınlanan reklamlarda kadın karakterlerin yüzde 43, erkek karakterlerin ise yüzde 57 oranında süre aldığı anlaşıldı. Yıllar açısından bakıldığında cinsiyetler arasındaki eşitsizliğin en aza indiği yıl (kadın karakterler için yüzde 47) 2017 oldu. Bahsi geçen oran, 2018’de yüzde 42’ye, bu yıl ise yüzde 36’ya geriledi.

Kadınlar yüzde 73’le en çok küçük ilanlar ve yerel reklamlarda (classifieds & local ads) görüldü. Kadınların erkeklere kıyasla daha fazla görüldüğü alanların ise perakende (yüzde 56) ve sağlık hizmetleri(yüzde 55) olduğu anlaşıldı.

Ses süresi açısından, çalışmanın kapsadığı dönemde ülkemizdeki YouTube reklamlarında kadınların sesi yüzde 39, erkeklerin sesi ise yüzde 61 oranında duyuldu. Kadınların sesi en az eğitim ve kamu alanında yayınlanan reklamlarda (yüzde 20) duyulurken, kadınların sesinin erkeklere kıyasla daha fazla duyulduğu alanlar küçük ilanlar ve yerel (yüzde 73), perakende (yüzde 56),  sağlık hizmetleri (yüzde 55) oldu.

Araştırmanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.