Yöneticilerin mülakat tercihi değişti

Yönetici seçme ve yerleştirme alanında dünya çapında uzmanlık sahibi olan Antal International’ın...

01.07.2008 - 14:27 | MediaCat

Yönetici seçme ve yerleştirme alanında dünya çapında uzmanlık sahibi olan Antal International’ın Türkiye Ofisi tarafından yapılan araştırma, yöneticilerin kendilerine gelen iş teklifleri için telefonda mülakatı yapmayı tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Farklı sektörlerden 146 firmanın yaklaşık 382 orta ve üst düzey yöneticisinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre yöneticilerin %62’si telefonla mülakatı, %38’i ise yüz yüze mülakatı tercih ediyor.

Yönetici seçme ve yerleştirme alanında 70’den fazla ülkede faaliyetleri bulunan Antal International, küresel çaptaki uzmanlığını ülkemizdeki çalışmalarına da taşıyor. Antal International Türkiye Ofisi bir yandan da gerçekleştirdiği araştırmalarla yöneticilerin çeşitli konularda nabzını tutmaya devam ediyor. Farklı sektörlerden 146 firmanın 382 orta ve üst düzey yöneticisinin katıldığı bir araştırma gerçekleştiren Antal Türkiye Ofisi, yöneticilere kendilerine gelen iş teklifleri için telefonda mı yoksa yüz yüze mi mülakat yapmayı tercih ettiklerini sordu. Yöneticilerin %62’si telefonla mülakatı tercih ederken, %38’i ise yüz yüze mülakatı tercih edeceğini belirtti. Oysaki bu oranlar 2007 yılında %44 telefon, %56 ise yüz yüze mülakat şeklindeydi. Söz konusu oranlar 2000 yılından bu yana Avrupa ülkelerinde birbirine oldukça yakın seyrediyor, ancak 2008 yılı itibariyle ülkemizde belirgin bir değişim baş göstermiş bulunuyor.

Antal International Türkiye Genel Müdürü Mine Batıyel, yönetici seçme ve yerleştirme işlemlerinin kritik bir süreç olduğunu altını çiziyor: “Bugün baktığımızda, şirketlerin önemli bir bölümü yönetici seçme ve yerleştirme hizmetini bu alanda profesyonel olarak faaliyet gösteren Antal gibi firmalardan alıyor. Bu nedenle bizler de yöneticilerin istek ve beklentilerini yakından takip ediyoruz. Böylece hem müşterimiz olan firmalara hem de pozisyona aday olan yöneticilere en iyi hizmeti verebilmemiz mümkün oluyor.”

Mine Batıyel, geçtiğimiz yıla kadar yöneticilerin yüz yüze görüşmeyi daha fazla tercih ettiklerini, ancak 2008 yılının yoğunlaşan çalışma temposu ve sayısı giderek yükselen seyahat günleri nedeniyle yöneticilerin telefonda mülakat yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor: “Geçtiğimiz yıla kadar mülakat yaptığımız yöneticiler genellikle yüz yüze görüşmeyi tercih ederlerdi. Ancak bu yıl itibariyle telefonla görüşmeyi tercih edenlerin oranı %62 seviyesine yükselmiş bulunuyor. Bu aslında bizim için de tercih edilen bir yaklaşım, çünkü ilk mülakatı telefonda yaptığınız zaman yüz yüze etkileşim ya da dış görünüş gibi unsurlar söz konusu olmadığı için hem aday kendini daha rahat hissediyor hem de en objektif şekilde değerlendirme yapma şansı oluyor. Zaten yöneticiler artık yüz yüze mülakat yapacak vakit bulmakta da güçlük yaşıyorlar.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.