Yılın ilk yarısında TV’ye en çok reklam veren markalar

Yılın ilk 6 ayını kapsayan TV reklam ölçüm raporuna göre, ekranlarda en çok reklamı yayımlanan markalar...

12.08.2008 - 10:05 | MediaCat

Yılın ilk 6 ayını kapsayan TV reklam ölçüm raporuna göre, ekranlarda en çok reklamı yayımlanan markalar, Turkcell, Danone ve Algida oldular. 15 kanalı kapsayan araştırmaya göre, yayımlanan her yüz reklamdan üçü, Turkcell’in reklamıydı.

Araştırmaya göre, 2008’in ilk yarısında, toplam 1491 markanın reklam filmi tüketiciyle buluştu. Altı ayda 1 milyon 520 bin 136 adet spotun yer aldığı TV ekranlarında, 412 güne denk düşen oranda reklam yayımlandı.

Medya Takip Merkezi (MTM)’nin raporuna göre, kanalların gözde reklamvereni, ekranlarda 33 bin 295 adet spotuyla, 290 saat yer alan Turkcell oldu. Vodafone’nun pazara girmesiyle iletişim harcamalarını arttıran Turkcell’in, 2007 yılının aynı dönemine kıyasla TV reklamlarında yüzde 48 oranında artış olduğu gözlendi.

Reklam süresine göre yapılan incelemede, en çok reklam veren markalar listesinde ikinci sıraya, gıda sektörünün önde gelen markalarından Danone yerleşti. Danone’nin reklamları, 23 bin 321 kez tüketiciyle buluşurken, reklamlarının ekranda kalma süresi 191 saate yaklaştı.

Yılın ilk yarısının en çok reklam veren üçüncü markası ise dondurma pazarının lideri Algida oldu. Altı aylık süreçte toplam 28 bin 261 adet spotla ekranlarda yer alan Algida’nın reklamları, 167 saat boyunca tüketiciye seslendi. Algida, 2007’nin ilk yarısına kıyasla reklam sayısını yüzde 15.5 oranında arttırdı.

MTM’nin aynı ölçüm sonuçlarına göre; 2008’in ilk altı ayında TV’de en çok reklam veren diğer markalar, reklam süresine göre sırasıyla; Kosla, Vodafone, Arçelik, Calgon, Avea ve Türk Telekom oldular. Spot adedine göre sıralama ise şöyle oldu: Turkcell, Algida, Kosla, Danone, Vodafone, İstikbal, Arçelik, Ufo, Avea ve Calgon.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.