MediaCat

Yılın en iyi marka topluluğu fikirleri

2022’de başarılarıyla öne çıkan marka topluluğu fikirleri karşınızda.

Yılın en iyi marka topluluğu fikirleri

2022’de pazarlama iletişiminin en değerli başlıklarından biri marka topluluğu yaratmak ve markanın tüketicilerine, kendilerini ifade edebilecekleri bir alan yaratabilmesiydi. Yılın en iyi marka topluluğu fikirlerinde, bu hedefi gerçekleştirmek için en kuvvetli aracın yeni medya araçları ve sosyal medya olduğu görülüyor.

Content Pro

Reklamveren: L’Oréal
Ajans: 4129Grey

L’Oréal’in “ürünlerini tanıtmak ve bu ürünler özelinde birer topluluk oluşturmak” ana hedefiyle yola çıkan Content Pro projesi, Digital & Mobile Felis’te Topluluk Yaratma / Yönetimi kategorisinde Felis’i kucaklayan çalışmalardan biriydi. Hem ürün hem de influencer marketing kullanımıyla ayrışmanın giderek zorlaştığı güzellik sektöründe, Content Pro’nun stratejisi bir emsal de teşkil ediyordu. Uygulamanın kuluçka merkezi gibi kullanıldığı süreçte, gamification sistemi ve içerik üretme görevleriyle zenginleştirilen bir motivasyon yaratıldı. Hem marka kendisi için bir akademi havuzu oluşturdu hem de L’Oréal ürünleriyle 75 binden fazla içerik üretildi. Her ay ortalama 9 bin insan içerik üretmek için uygulamayı ziyaret etti.

beniMSesim Podcast Serisi

Reklamveren: Novartis
Ajans: Tazefikir

Novartis’in “MS denince hekimlerin aklına gelen ilk isim olma” iddiası, Türkiye’nin MS üzerine yapılmış ilk podcast serisi beniMSesim ile birlikte bir adım öteye taşındı. Novartis ile hekimler arasındaki bağı ve ilişkiyi sürekli kılmak hedefiyle yola çıkan proje kapsamında, Türkiye MS Derneği ile işbirliğine gidildi. beniMSesim projesinde, MS alanında çalışan hekimler, MS’i her yönüyle, konunun uzmanı meslektaşlarından dinleme fırsatı yakaladılar. Bu sıradışı topluluk yaratma fikri kapsamında, 83 MS uzmanı, multidisipliner alandan 10 farklı uzman ve iki MS hastası, toplam 44 bölümlük bir yolculuğa eşlik etti. Markanın yeni nesil bir iletişim aracı üzerinden MS ile ilişkili bilinirliğini yükselttiği proje, Healthcare & Wellness Felis’te Hedef Kitle Odaklı Medya Kullanımı & Topluluk Yaratma kategorisinde Felis’i kucakladı.

Ben Bir Damlayım Yarının Suyu

Reklamveren: Finish
Ajans: PunchBBDO

Finish’in dört yıla yayılan Yarının Suyu projesinin Ben Bir Damlayım ayağı, “su konusunda tek başına harekete geçmenin yeterince etkili olmayacağını düşünen” kişileri harekete geçirip bir topluluk oluşturma fikrinden kuvvet alıyordu. “Okyanuslar damlalardan oluşur” ana marka mesajını sosyal medyaya taşıyan marka Damlalar Hareketi’ni başlattı. Su Elçisi Kıvanç Tatlıtuğ ve Dünya Matematik Şampiyonu Kumsal Cemre Instagram profillerine damla emojisi ekleyerek, insanları #BenBirDamlayım hareketine katılmaya davet etti. Proje kapsamında Yarının Suyu Instagram hesabına direkt mesaj atan kişiler, 21 günlük görevlerle kolektif bir tasarruf hareketine çağrıldı. Sonuçta ise yaklaşık 1,8 milyon kişiye ulaşılan başarılı bir topluluk yönetimi gerçekleştirildi. Kampanya aynı zamanda Social Media Felis’te Sosyal Medyada Topluluk Yaratma / Yönetimi kategorisinde Başarı Ödülü aldı.

Supradyn Energy Gaming Academy

Reklamveren: Supradyn
Ajans: MediaCom

Supradyn’in gençleşme hedefinin bir yansıması olan Supradyn Energy Gaming Academy, Z Kuşağı’na oyun üzerinden ulaşmaya yarayan en önemli platform olarak konumlandırıldı. E-spor kariyeri hedefleyen gençler için profesyonel gamer’lar yetiştirilen bir akademi olan Supradyn Energy Gaming Academy’de PUBG Mobile, CS:GO ve LOL’e odaklanıldı. E-spor koçları ile 13 bin kişi arasından seçilen 14 genç, 360 saatlik bir eğitimle mezun oldu. Mezunlardan dört tanesi ise Türkiye’nin önde gelen e-spor takımlarına transfer oldu. Yaratılan bu “gamers hub” üzerinden kampanya süresince 18 milyon kişiye erişildi. Proje aynı zamanda Social Media Felis’te Sosyal Medyada Topluluk Yaratma / Yönetimi ve Digital & Mobile Felis’te Topluluk Yaratma / Yönetimi kategorilerinde Başarı ödüllerini kucakladı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.