Yılın en çok reklam veren markaları

Medya Takip Merkezi verilerine göre , yılın en çok reklam veren kurumu Unilever, en çok reklam yatırımı yapılan markası ise Turkcell.

24.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 2010 yılında 12 TV kanalında yaptığı reklam ölçümlemesine göre, televizyonda yayınlanan reklam sürelerinde yüzde 13 oranında artış yaşandı. MTM verilerine göre , yılın en çok reklam veren kurumu Unilever,  en çok reklam yatırımı yapılan marka ise Turkcell.

Reytingi yüksek 12 TV kanalı üzerinden yapılan reklam ölçümlemesine göre; 2010 yılı boyunca 2 bin 178 marka, toplam 3 milyon 2 bin 685 reklam spotunu 18 bin 77 saat boyunca, ekranlar aracılığıyla tüketicilere sundu.

MTM’nin hazırladığı 2010 yılı TV reklam raporuna göre, geçtiğimiz yıl TV mecrasına en çok reklam veren kurum, Unilever oldu. 24 markası için verdiği reklamlar ile ekranlarda sıkça yer bulan kurum, yıl boyunca toplam 144 bin 91 reklam spotunu, 768 saat boyunca hedef kitlenin ilgisine sundu. En çok reklam yatırımı yaptığı ilk beş markası ise sırasıyla Knorr, Cif, Algida Magnum ve Lipton oldular. Unilver’in reklamları önceki yıla oranla yüzde 24 düşmesine rağmen, en çok reklam veren firmalar arasında birinci sırada yer alması dikkat çeken bir diğer gelişmeydi.

Aynı araştırma raporuna göre; en çok reklam yatırımı yapan ikinci firma ise Turkcell İletişim Hizmetleri oldu. Bir yıllık süreçte toplam 84 bin 422 reklam spotuyla ekranlarda yer bulan kurumun reklamları 753 saat boyunca hedef kitleyle buluştu.

Yılın en fazla reklam veren üçüncü şirketi, 674 saatlik reklamla hedef kitlenin karşısına çıkan Procter&Gamble oldu. Firma, spot adedine göre ise ikinci sıraya yerleşti. Yıl boyunca 12 markası için verdiği reklamlar ile tüketicinin karşısına çıkan Procter&Gamble’ın en çok reklam yatırımı yaptığı ilk üç markası ise sırasıyla İpana, Ariel ve Prima oldular.

2010 yılında en çok reklam veren kurumlar

1. Unilever
2. Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş
3. Procter & Gamble
4. Reckitt Benckiser
5. Vodafone Communication
6. Türk Telekom
7. Ülker
8. TT & Tim letişim Hizmetleri
9. Eti Gıda
10. Coca Cola Company
11. İş Bankası
12. Hayat Kimya
13. Garanti Bankası A.Ş
14. Akbank T.A.Ş
15. Doğan Yayın Holding

Yılın en çok reklam tatırımı yapan markaları ile Turkcell, Vodafone ve Avea oldu.

MTM Medya Takip Merkezi’nin raporuna göre, ekranlarda en çok boy gösteren marka, Turkcell oldu. Reklamlarında ünlü kullanımıyla da büyük dikkat çeken Turkcell, yıl boyunca Gülse Birsel, Şahan Gökbakar, Engin Günaydın, Gani Müjde, Sarp Apak, Deniz Kurtoğlu, Deniz Arman, Osman Müftüoğlu, Yetkin Dikiciler ve Pascal Nouma-Serdar Ortaç ikilisi ile hedef kitlesine seslendi.

Yılın en çok reklam veren ikinci markası ise Turkcell ile kıyasıya rekabet eden Vodafone’du. 2010 yılı boyunca 12 TV kanalında toplam 80 bin 842 reklam spotu ile boy gösteren markanın ekranlarda kalma süresi ise 649 saati buldu. Ünlü desteğinden en çok yararlanan markalar arasında yer alan Vodafone, yıl boyunca Şafak Sezer, Orhan Gencebay, Athena, Hakkı Devrim, Halit Akçatepe ve Tugay Kerimoğlu’nun rol aldığı reklam versiyonlarıyla ekranlarda sıkça boy gösterdi.

2010 yılının en çok reklam veren üçüncü markası, toplam 350 saatlik reklam ile tüketicinin karşısına çıkan Avea oldu. Avea’nın 2009 yılına göre reklam yatırımını yüzde 89 arttırması yılın dikkat çeken gelişmeleri arasında kayda geçti.

2010 yılında en çok reklam veren markalar

1. Turkcell
2. Vodafone
3. Avea
4. Kosla
5. Türk Telekom
6. TTNet
7. Calgon
8. Coca Cola
9. Arçelik
10. Bosch
11. İstikbal
12. Colgate
13. İş Bankası
14. Casper Computer
15. Dettol

Medya Takip Merkezi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.