Yılın düğünü’nün medya yansımaları

Geçtiğimiz Pazar günü medya, “yılın düğünü” olarak gösterilen, Cumhurbaşkanı’nın kızı Kübra Gül’ün evlilik törenine kilitlendi. Medya Takip Merkezi’nin (MTM) medya araştırmasına göre, 12-16 Ekim tarihlerini kapsayan beş günlük süre boyunca, gazete, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam...

19.10.2007 - 13:13 | MediaCat

Geçtiğimiz Pazar günü medya, “yılın düğünü” olarak gösterilen, Cumhurbaşkanı’nın kızı Kübra Gül’ün evlilik törenine kilitlendi. Medya Takip Merkezi’nin (MTM) medya araştırmasına göre, 12-16 Ekim tarihlerini kapsayan beş günlük süre boyunca, gazete, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 573 haber yayımlandı. Özellikle TV kanallarının yoğun ilgi gösterdiği düğün, sadeliği ve takıların bir kısmının şehit ailelerine bağışlanmasıyla dikkatleri üzerine çekti…

4.500 konuğun katıldığı ve 7 bin polisin görev aldığı, Kübra Gül’ün düğünü, medyanın yakın markajında gerçekleşti. Hafta sonuna damgasını vuran tören, özellikle sadeliği ile beğeni toplarken; çiftin nikah şahitliğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Köksal Toptan ve Meclis eski başkanı Bülent Arınç yaptılar. Medya Takip Merkezi’nin araştırma sonuçlarına göre düğün, 41 gazeteye 135 ve 26 haber sitesine de 92 kez konu edildi. Sadece AA kameralarına izin verilmesine rağmen, düğün haberleri, ekranlarda 12 saati aşkın süre yer aldı. Düğüne en çok yer veren kanallar ise sırasıyla Kanal 24, Skyturk, TVNet ve Kanal 7 oldular.

Beş günlük süreçte, ekranlarda izleyicilerle buluşan Cumhurbaşkanı Gül haberlerinin % 58’i düğün, % 42’si ise diğer haberlerden oluştu. 28 yazarın köşesine 29 defa konu olan düğüne, en çok yeren gazeteler ise sırasıyla Cumhuriyet, Hürriyet ve Vatan oldular.

MTM’nin 2003 yılında yaptığı benzer araştırmaya göre, Ağustos 2003’te yine o yılın düğünü olarak adlandırılan Başbakan Erdoğan’ın oğlunun düğünü de medyadan büyük ilgi görmüş, düğün canlı yayınlarla izleyicilere ulaştırılmıştı. Tören, 7 günlük dönemde 27 saat 56 dakika süreyle TV ekranlarında yer almıştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.