Yeşilay Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması’na başvurular başladı

Bu yıl beşincisi gerçekleşecek yarışmaya başvurmak için son tarih 31 Aralık 2020.

02.09.2020 - 17:02 | MediaCat

MediaCat ShortCase 2020 sonuçlandı

Yeşilay tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması için başvuru dönemi başadı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilecek yarışmanın teması “Gençlerin gözünden uyuşturucu bağımlılığı” olarak belirlendi. Türkiye genelinde lisans ve yüksek lisans eğitimi gören tüm öğrencilerin kurmaca veya belgesel türünde eserleriyle katılabilecekleri yarışma için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020.

Son 12 ay içerisinde çekilmiş, 45 saniye ila 4 dakika uzunluktaki kurmaca veya belgesel filmlerin kabul edildiği yarışmaya en fazla üç eserle başvurmak mümkün. Katılımcılar, ayrıca, en fazla dört kişilik gruplar halinde çektikleri filmlerle de yarışmaya başvurabilirler.

Kazananların sinema ve televizyon alanında çalışan öğretim üyeleri, sinema eleştirmenleri ve Derviş Zaim gibi isimlerin yer aldığı jüri tarafından belirleneceği Yeşilay Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması’nda belgesel ve kurmaca türlerinde birinci, ikinci ve üçüncülere sırasıyla 15 bin TL, 10 bin TL ve 5 bin TL ödül verilecek.

Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’ne layık görülen eserlerin sahibinin 5 bin TL ödül alacağı etkinlikte, ayrıca, Yeşilay internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek oylamalarla belirlenecek “halkın favorisi” de 5 bin TL’lik Yeşilay 100. Yıl Özel Ödülü’nün sahibi olacak.

Başvuruları kisafilm.yesilay.org.tr adresinden kabul eden yarışma hakkında detaylı bilgi ve duyurulara da yine aynı adresten ulaşmak mümkün.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması’nın beşinci yılı hakkında şu açıklamada bulundu:

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk

“Dört yıldır kısa film senaryo yarışması olarak düzenlediğimiz yarışmada bu yıl format değişikliği yaptık. Bu değişiklikle gençlerin uyuşturucu bağımlılığı üzerine düşünüp yazmalarının ötesinde, bu sorunu kendi bakış açılarıyla, kendi kameralarından aktarmalarını da istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki sinema; sanatı, dili ve etki alanıyla mücadelemize önemli bir katkı sağlama potansiyeli taşıyor ve bu sayede daha fazla insana ulaşabiliyoruz. Böylece uyuşturucu madde bağımlılığının insan ve toplum sağlığına verdiği olumsuz etkilerini ortaya koyarak, özellikle gençler arasında uyuşturucu madde kullanımını önlemeyi amaçlıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da çok yaratıcı ve güzel işlerle karşılaşacağımıza inanıyor; başvuracak eserleri görmek için de sabırsızlanıyoruz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.