Yeşil Tüketim Araştırması açıklandı

Tüketiciler geleceği tehdit eden en önemli çevre sorununu hava kirliliği olarak görüyor.

09.03.2013 - 09:31 | Ali Kuru

Yeşil Tüketim Araştırması açıklandı

Schneider Electric ve Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Yeşil Tüketim Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Tüketicilerin Türkiye’de çevreci tüketim konusundaki davranışları, beklentileri ve satın alma alışkanlıklarının ölçüldüğü araştırma 4 Eylül-31 Ekim 2012 tarihleri arasında Türkiye genelinde 15 ilde, 15 yaş üstü 1.334 tüketiciyle yapıldı. Araştırma sektörler için önemli başlıklar içeriyor. Tüketicilerin yarısının yeşil ve çevre dostu ürünü ‘geri dönüşüm’ ile tanımladığı araştırmada tüketiciler için en yeşil ürünler ise geri dönüşümlü poşet, beyaz eşya ve geri dönüşümlü ambalaj.

Bilmeyenlerin oranı yüzde 19,5

Araştırmaya göre tüketiciler geleceklerini tehdit eden en önemli çevre sorununu hava kirliliği olarak görüyor. Tüketicilerin yüzde 80,5 yeşil ve çevre dostu ürünü tanımlayabiliyorken yüzde 19,5’i bilmiyor.

Tüketiciler geleceği tehdit eden en önemli çevre sorununu hava kirliliği olarak görüyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 31,5’i yeşil ve çevre dostu ürünleri kullanmada en büyük engel olarak ürün ve hizmet fiyatlarının yüksek olması. Yüzde 25’ine göre ise ürün ile ilgili yeterli bilgiye ulaşamama bu ürünlerin kullanılmamasının sebebi. Tüketicinin yeşil ve çevre dostu üründe aradığı özelliklerin içinde enerji verimliliğine verdiği önem ise yüzde 16.

En yeşil sektör Cam

Araştırmaya göre tüketicilerin en yeşil gördüğü sektör cam. Sağlık sektörü ikinci sırada yer alırken üçüncü sırada beyaz eşya sektörü ve onu dördüncü sırada gıda sektörü takip ediyor.

Araştırmaya göre tüketicilerin en yeşil gördüğü sektör cam.

Selin Babacan