Yeşil lider Joschka Fischer İstanbul’a geliyor

Alman Yeşiller Partisi Lideri ve Eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, 11 Nisan’da düzenlenecek 'Green Marketing' konferansına konuşmacı olarak katılmak üzere İstanbul’a geliyor. Konferansta geçtiğimiz günlerde 'Green Marketing Manifesto' adlı yeni bir kitabı da yayımlanan MediaCat yazarı John Grant de bir konuşma yapacak.

14.03.2008 - 17:30 | MediaCat

Alman Yeşiller Partisi Lideri ve Eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, 11 Nisan’da düzenlenecek ‘Green Marketing’ konferansına konuşmacı olarak katılmak üzere İstanbul’a geliyor. Konferansta geçtiğimiz günlerde ‘Green Marketing Manifesto’ adlı yeni bir kitabı da yayımlanan MediaCat yazarı John Grant de bir konuşma yapacak.


JOSCHKA FISCHER KİMDİR?

Konferansta yeşil hareketin son yarım yüzyılda aldığı yol ve bugün vardığı nokta hakkında bir konuşma yapacak olan Fischer, Macar ve Alman bir anne-babanın çocuğu olarak 1948’de dünyaya geldi. 1967 yılından itibaren üniversite gençliği hareketinde aktif olarak görev alan Fischer, Frankfurt Üniversitesinde Theodor Adorno ve Jürgen Habermas’ın derslerini misafir öğrenci olarak dinledi.

1967-1975 yılları arasında radikal sol görüşlü ‘Devrimci Mücadele’ (Revolutionärer Kampf) grubunun üyesi olan Fischer, 1981 yılında Yeşiller Partisine katılmadan önce, Daniel Cohn- Bendit ve diğerleriyle birlikte, bu partiye politik alanda ‘realist bir duruş’ sağlayacak olan ‘Frankfurt Çalışma Grubu Reel Politika’yı kurdu.

Fischer, 1983 yılında yapılan seçimlerde bu realist görüşleriyle başarılı oldu ve Federal Meclis’e seçildi. Böylece Federal Meclis’teki ilk Yeşiller grubunda yer almış oldu. 1985 yılında Yeşiller Partisi için geçerli olan dönüşümlü sistem sebebiyle Federal Meclis’teki görevinden ayrıldı ve ancak 1994 yılında meclis grubu başkanı olarak geri döndü. Fischer’in yönetiminde Yeşiller Partisi ekonomi, finans ve sosyal politika alanlarında pazar politikası ağırlıklı bir strateji yürüttü. Fischer en son Gerhard Shröder hükümetinde dışişleri bakanı olarak görev yaptı.


GREEN MARKETING’E ÇAĞRI

Green Marketing konferansının bildirisinde şu sözlere yer veriliyor: “Bugünlerde pazarlama dünyasında internet devrimiyle kıyaslanabilecek çapta büyük ama sessiz bir devrim yaşanıyor. Al Gore’un ‘Uygunsuz Gerçek’ filmi bu derinden yaşanan devrimin tüm enerjisiyle açığa çıkmasını sağladı.

Sıradan insanlar hayatlarına giren tüm markalara ve bu markaların ardındaki şirketlere soruyor: Ürününü bana ulaştırana kadarki tüm aşamalarda gezegeni daha yaşanabilir bir yer kılmak ya da ona daha az zarar vermek için ne yaptın?

Bu büyük devrimi fark eden birçok global şirket, yeşil politikalar oluşturup bunları kamuoyuyla paylaşıyor ve bu politikaları sıkı bir şekilde takip ediyor.

Tüketiciler ise her zamankinden daha zeki, daha duyarlı, daha külyutmaz ve internet sayesinde daha güçlü. Böylece şirketlerin daha yaşanabilir bir gezegen yaratma konusundaki performansları yakından takip ediliyor, yeşil endeksler hazırlanıyor, işlenen kusurlar dünyanın her tarafındaki insanlarla anında paylaşılıyor.

Bu yeni dünyada şirketler gezegene daha az zarar vermekle yetinemezler, dünyayı daha yaşanabilir bir yer kılmak için de proaktif politikalar oluşturmak, enerjilerini bu konuya odaklamak zorundalar.

Bütün bu olan bitenden pazarlama dünyası da muaf değil ve olamaz zaten. Şirketler bünyelerinde daha yeşil bir üretim ve pazarlama için departmanlar kuruyor, bu konuda çeşitli yatırımlar yapıyor.

Kısacası yeni başlamış, çok geçmeden hayatımızın ve işimizin her noktasına etki edecek ve kimsenin duyarsız kalamayacağı bir devrimle karşı karşıyayız. Bu devrimin dışında kalmak internetten uzak kalmaktan farklı değil.

Bu devrimin hayatımızı nasıl değiştirdiğini, değiştireceğini ve bu devrime nasıl dahil olacağımızı görmek için sizi 11 Nisan 2008’de yapılacak Green Marketing konferansına davet ediyoruz.”


KATILIM İÇİN

Bonus Akademi’nin ana sponsorluğunu, Arçelik ve Türk Telekom’un oturum sponsorluklarını üstlendikleri Green Marketing konferansı, Hyatt Regency otelinde düzenlenecek. Konferans hakkında ayrıntılı bilgi almak ve konferansa katılmak için www.greenmarketingtr.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.