MediaCat

Yerli üretim logosu zorunluluğu başlıyor

Logonun mevzuata aykırı kullanılması durumunda para cezası uygulanacak.

Yerli üretim logosu zorunluluğu başlıyor

Üretimi Türkiye’de gerçekleştirilen malların etiketlerinde yerli üretim logosu kullanılması zorunluluğu, 15 günlük geçiş sürecinin ardından, 3 Ekim itibarıyla zorunlu oluyor. Yerli üretim logosunun mevzuata aykırı kullanılması halinde etiket başına 274 TL para cezası uygulanabilecek.

Türkiye’de üretilen malların etiketlerinde yerli üretim logosu kullanma zorunluluğu yarın itibarıyla başlıyor. Yerli üretim logosunun mevzuata aykırı kullanılması durumunda etiket başına 274 lira para cezası uygulanabilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme kapsamında etiket ve listelerde malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih yanında üretim yeri Türkiye olan mallar için yerli üretim logosu da yer alacak. Yerli üretim logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunlu olacak. Fiyat güncellemelerinde yalnızca malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih etikette zorunlu olarak belirtilecek, eski fiyatın etikette yer alması gerekmeyecek.

Yerli üretim logosunun haksız ve yersiz olarak, mevzuata aykırı şekilde kullanımının tespiti durumunda ilgililer hakkında fiyat etiketine ilişkin aykırılıklar için etiket başına uygulanacak 274 TL idari para cezasının yanı sıra, reklamın yayınlandığı mecraya göre Reklam Kurulu tarafından 6 bin 900 TL ila 276 bin 345 TL aralığında idari para cezası uygulanabilecek.

Yerli üretim logosunun tanıtımı 19 Eylül tarihinde gerçekleştirilmişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.