“Yenilenmenin dışavurumunun temsilcisi olacağız”

DeFacto CMO'su Handem Çelenkler ile markanın “Yenilen, Eğlen, Devam Et!” kampanyasını ve bu yeni söylemin ardında yatan içgörüleri konuştuk.

09.06.2021 - 15:37 | MediaCat

"Yenilenmenin dışavurumunun temsilcisi olacağız"

Yazın gelişiyle birlikte yeni bir enerjiye bürünen ve tüketicilerinin karşısına “Yenilen, Eğlen, Devam Et!” söylemiyle çıkan DeFacto’nun yeni kampanya yolculuğunu DeFacto CMO’su Handem Çelenkler’den dinliyoruz.

Pandeminin izlerini tüketicilerin giyim alışverişlerinde de sürmek mümkün mü? Nasıl değişti bu konudaki tercih ve öncelikler?

Malumunuz COVID-19 pandemisi dünyanın dört bir yanında tüketicilerin satınalma davranışlarını da iş yapma biçimlerimizi de değiştirdi. Hepimizin bildiği üzere dijital entegrasyon büyük önem kazandı. Geçmişte online alışveriş belirli bir yaş aralığının tercih ettiği bir yöntemken, günümüzde 18-70 gibi geniş bir yaş aralığı tarafından tercih ediliyor. Ayrıca insanlar artık evlerinden telefon ile ayırttıkları ürünleri gidip mağazadan teslim alabiliyor. Ya da mağazaya hiç uğramadan, hatta evlerinden dahi çıkmadan ürün değişimi gerçekleştirebiliyor. Bu kapsamda mobil uyumlu siteler de daha büyük önem kazanmış durumda.

İhtiyaç duyduğu teknolojiyi kendi bünyesinde üreten bir şirket olarak, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemi dijital dönüşüm yolculuğumuza da hız kattı. Geçen sene hayata geçirdiğimiz, Türkiye’de bir ilk olan ilk akıllı mağazamızı takiben, şimdi de fijitalleşme stratejimizin çıktısı olan DeFacto Fijital Akıllı Mağaza yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Bu yeni nesil perakendecilik anlayışının paralelinde bizler de omnichannel pazarlama stratejimiz ile birçok kanalı kullanarak müşterilerimize farklı kullanıcı deneyimleri yaşatabiliyoruz. Büyük veriyi kullanarak müşterilerimizi yakından tanıyor ve kişiye özel kampanyalar üretebiliyoruz. CRM altyapımız ve takımımız her geçen gün genişliyor ve büyüyor. Alışverişlerinde müşterilerimizin yanında olabilmek ve müşteri deneyimi kalitesini artırmak için her kanalı değerlendirmeye özen gösteriyoruz.

Pandemi döneminde elbette müşterilerimizin giyim tercihleri konusundaki öncelikleri de değişiklik gösterdi. Kendilerini rahat ve konforlu hissedecekleri, pamuklu kumaştan yapılan, soft renklere sahip takım pijamalar ve dokuma kumaştan oluşan ev giyim koleksiyonları ve eşofman takımlarına ilgi arttı.

Son dönemde kampanyalarınız özellikle genç enerjisi ve dinamizmi etrafında şekilleniyor. Ağırlıklı hedef kitlenizi gençler mi oluşturuyor? Müşterileriniz arasında nasıl bir yaş dağılımı var?

Müşteri profilimizin önemli bir kısmı gençlerden oluşuyor. “Yenilen, Eğlen, Devam Et!” kampanyamızı da planlarken bu hedef kitlenin enerjisine ve dinamiklerine uygun bir çalışma planlamaya dikkat ettik ve güzel bir sonuca ulaştık. Ancak biz DeFacto olarak çok geniş bir hedef kitleye sahibiz. Tüm iletişim çalışmalarımızı da bu kapsayıcılıkta planlıyoruz. Dolayısıyla da yeni kampanyamız sadece gençlerin değil her yaştan müşterimizin ilgisini çekti. Sonuçlardan çok mutluyuz.

"Yenilenmenin dışavurumunun temsilcisi olacağız"

“Yenilen, Eğlen, Devam et!” söyleminin ilham kaynağı nedir?

Faaliyet gösterdiğimiz sektör, tüketici ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda şekilleniyor. Tüm aksiyonlarımızın odağına bu gerçeği alıyor, tüketicilerimizin daima yanında olacak bir anlayışla hareket ediyoruz. 2020’de yaşanan duygusal karmaşa, herkeste farklı bir başa çıkma mekanizmasının gelişmesine neden oldu. İnsanlar bazı duyguları yeniden hissetmenin ve iyileşmenin yollarını arıyor. DeFacto olarak müşterilerimizin beklentilerini, hayallerini öğrenmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz araştırmalarda gördük ki, insanların yeniliğe, umuda, biraz eğlenceye ve geleceğe bakmaya ihtiyacı var. Kısacası değişime.

Alışkanlıklarımız, önceliklerimiz, hayata bakışımız durmadan değişiyor. Bu durum bazı zamanlarda zorlukları beraberinde getirse de esasen canlı olduğumuzu, yaşadığımızı hissetmemizi sağlıyor. İşte tam da bu nedenle yenilenmeye, belki biraz dönüşmeye, olumsuzlukları geride bırakarak hayata odaklanmaya ihtiyaç duyan bireyleri desteklemek adına içeriden açılan o kapıyı çalmak istedik. Markamızın yolculuğunun evrildiği bu dönem, hepimiz için itici güç olacak. Buna tüm içtenliğimle inanıyorum. Tasarladığımız bu özgün kampanya, tüketicilerimize kendilerini daha iyi hissettirecek, markamızla aralarındaki bağları güçlendirecek. Biz de yenilenmenin dışavurumunun temsilcisi olacağız.

Yaklaşan yaz aylarının da vereceği enerjiyle müşterilerimize “Yenilen, Eğlen, Devam Et!” diyoruz. Markamızın yeni koleksiyonlarında, yeni marka vaadimizle örtüşen tasarımlarla değişimi hissettiriyoruz. Kısacası tüketicilerimize “Sen de bizim gibi yeni seni keşfetmeye hazırsan, DeFacto her an yanında” diyoruz.

Bu söylem filmler dışında farklı entegrasyonlarla da karşımıza çıkacak mı?

Marka vaadimizi olabildiğince her alanda, 360 derece bir anlayışla devam ettirecek ve sürdürülebilir kılacağız. Bu doğrultuda mağazalarımızda değişim sürecini başlattık. Kokunun bireyler üzerindeki etkisi bilimsel araştırmalarla da kanıtlanan bir gerçek. Biz de buradan hareketle öncelikli olarak DeFacto mağazasına giren herkesin tazelenme duygusunu yaşaması, hissetmesi ve hafızasında bu duyguya yer açması için özel bir koku ürettik. Bununla birlikte mağazalarımızdaki enerjiyi yükseltmek adına özel müzik listeleri oluşturuyoruz.  Çalışma arkadaşlarımızın kıyafetlerini de yeni baştan tasarlıyoruz. Artık DeFacto müşterisi mağazaya girdiği andan itibaren aldığı kokuyla, duyduğu müzikle, onunla ilgilenen mesai arkadaşımızın dönüşümümüzü yansıtan kıyafetlerinin de etkisiyle o anda yenilenmeye başlayacak.

DeFacto olarak, global marka yolculuğumuzda başarılı bir yol kat ettik. Tüm iş süreçlerimiz bu vizyonla şekilleniyor. Kampanyamıza da yine aynı vizyonla faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde eş zamanlı olarak start verdik. 360 derece uygulamaya alınan kampanyamız kapsamında global arenada da entegrasyonlarımıza devam edecek, dünyanın dört bir yanında tüketicilerimizin her an yanında olacağız.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.