Yeni sloganlar ‘Fındıki’ ve ‘Aganigis’

Fındık Tanıtım Grubu’nun yeni reklam filminde ‘Fındıki’ ve ‘Aganigis’ sloganıyla marka aşırması...

26.12.2007 - 09:26 | MediaCat

Antep baklavası, lokum ve Hellim peyniri gibi Türk lezzetlerine marka tescili yoluyla sahip çıkmaya kalkan Yunanistan’a cevap, fındıkçıdan geldi. Fındık Tanıtım Grubu’nun yeni reklam filminde ‘Fındıki’ ve ‘Aganigis’ sloganıyla marka aşırması yapan Yunanlılar’a inceden dokundurmalara da yer verildi.

Hellim peyniri, Antep baklavası ve son olarak da Türk lokumuna sahip çıkan Rumlar’a cevap Fındık Tanıtım Grubu’ndan geldi. ‘Aganigi naganigi’den sonra hazırlanan kampanyada son günlerin güncel konusu tescil savaşları üzerine kuruldu. Bunun için Atina’da iki Yunanlı’nın Türk fındığı üzerine yaptığı mizansen konuşmalar kullanıldı. Filmde iki Yunanlı’nın sohbetlerinde geçen ‘Bu fındık denilen şeyi neden kendimize mal etmiyoruz. Fındıki deriz olur biter. Reklamını da aganigis, naganigis yaparız bitti gitti’ sözlerine yer verildi. Böylece Türk lokumunun ‘Rum lokumu’ olarak tescil ettirilmesi konusuna alaycı bir gönderme yapıldı.


Reklamı Ali Taran çekti…

Elde kalan üretim fazlası fındıkları satmak amacıyla başlatılan ve beyinlere kazınan ‘aganigi-naganigi’ sloganlı tanıtım kampanyası fındık tüketimini yüzde 30 civarında artırmıştı. Bundan memnun kalan sektör, Fındık Tanıtım Grubu’nun önderliğinde tanıtımlara devam dedi ve yeni kampanyalar yaratılmaya başlandı. Son çalışmayla da tanıtımlar uluslararası boyut kazanmış oldu. Reklam filmi Ali Taran Creative Workshop tarafından hazırlandı. Bu Ali Taran’ın Fındık Tanıtım Grubu’yla yürüttüğü 4’üncü reklam kampanyası.


Yunanistan’da da fındık var…

BU arada Türkiye’de 500 bin hektar fındık üretim alanı bulunurken, Yunanistan’da 3 bin 600 hektar fındık üretim alanı bulunuyor. Yani ekilebilir alan bakımından ele alındığında Yunanistan Türkiye’ye rakip bile olamıyor. Ancak verime bakıldığında Türkiye’de 1 dekar alandan 93.9 kilogram fındık alınırken, Yunanistan’da bu rakam159 kg’a kadar çıkıyor.


Güldüren fındık sohbeti

Kakaolu findık kreması sever misin?

Bayılırım, findık olsun da ne olursa olsun.

Kollestrolden tut kemiklere kadar herşeye faydası var. Hem de komşudan geliyor, Türkiye’den.

Biz niye kendimize maletmiyoruz bu findık denen şeyi. ‘Findıki’ deriz olur biter. Reklamını da ‘aganigis naganigis’ yaparız bitti gitti.

Fındık Tanıtım Grubu’nun yeni reklam filmi uluslararası boyutta. Filminin Atina’nın dışında Dubai, Tokyo ve Karadeniz’de çekilen versiyonları da bulunuyor.

Kaynak: Star