MediaCat

Yeni Şafak’a reklamcılık dersleri 101

MediaCat bir reklam ajansı değildir :)

Yeni Şafak’a reklamcılık dersleri 101

Yeni Şafak gazetesi, bugün Gezi Parkı direnişiyle ilgili ‘kışkırtıcı’, ‘zihin açıcı’ bir habere imza attı. Haberde direnişin, aralarında MediaCat’in de bulunduğu birtakım ‘reklam ajansları’ tarafından ‘kışkırtıldığı’ iddia ediliyor. Haberde ayrıca Taci Kalkavan, Kutup Zencisi, Argostroloji, Pucca gibi Twitter fenomenlerinin de bu kışkırtmaya yardım ve yataklık ettiği söyleniyor.

Biz, neresinden tutsak elimizde kalan bu haberdeki tek bir hatayı düzeltmekle yetinelim: MediaCat bir reklam ajansı değildir. :) Geriye kalan diğer hata ve saçmalıkları bulmayı okurlarımıza bırakıyoruz. Buyrun ilgili haber…

Reklam ajansları parayla kışkırtıyor

Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve provokasyona dönüşen eylemlerin koordinasyonunu sosyal medya ve reklam ajansları üstlendi. Ajansların, eylemcileri yönlendirmesi için twitterfenomenlerine para teklif ettiği iddia edildi

Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesileceği iddiasıyla başlayan fakat sonrasında büyük bir provokasyona dönüşüp ülke geneline yayılan eylemlerin koordinasyonu sosyal medya üzerinden yürütülüyor. Özellikle Twitter üzerinden yürütülen eylem çağrılarına Türkiye’deki büyük sosyal medya ve reklam ajansları ile bu ajanslarla çalışan etkin kullanıcıları açıkça destek verirken ortaya çok çarpıcı bir iddia atıldı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir twitterfenomeni, Gezi Parkı eylemlerinin hemen başında sosyal medya ajanslarından kendisine para karşılığında #DirenGeziParkı etiketine destek vermesini istediğini iddia etti. Yeni Şafak’a kendisine yapılan teklifi kabul etmediğini anlatan Twitterfenomeni, bu ajanslarla daha önce çeşitli kampanyalar için çalışan birçok fenomenin ise aynı anda harekete geçerek eylemlerin sosyal medyada çığ gibi yayılmasını sağladıklarını söyledi.

AÇIKÇA DESTEK VERDİLER

ElmaAltShift, MediaCat, SikkoDigital, Pazarlamasyon, ElmaElma ve alametifarika gibi ajanslar ise Gezi Parkı eylemlerine resmi sosyal medya hesaplarından açıkça destek verip, takipçilerine çağrılar yaptı. Üç gün boyunca Twitter’ın Türkiye ve dünya etiket listesinin bir numaralı başlığı olan #DirenGeziParkı’na yüzbinlerce twit geldi. Etiketin hızla yayılıp dünya listesinin ilk sırasına oturmasını ise Twitterfenomenleri sağladı. Daha önce birçok kez viral reklamların yayılmasını sağlayan Taci Kalkavan, Kutup Zencisi, Argostroloji ve Pucca isimli twitter hesapları 6 gündür süren eylemlerle ilgili açılan etiketleri TT listesine sokup aynı zamanda da halkı katılımlara davet etti. SikkoDigital’in ise Facebook üzerinden art direktörlerini göreve çağırarak, eylemlerle ilgili afiş yapılması isteği anında yerine getirildi.

Yeni Şafak'tan asparagas

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.