Yeni RTÜK yasasının 4’te 3’ü hazır

Radyo Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, önümüzdeki aylarda çıkartılması düşünülen RTÜK yasasının 4’te 3’ü tamamlandığını kaydetti.

03.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Radyo Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, önümüzdeki aylarda çıkartılması düşünülen RTÜK yasasının 4’te 3’ü tamamlandığını kaydetti.

RTÜK Başkanı yeni yasanın yayıncılık tarihinde büyük yenilikler getireceğini söyledi. RTÜK’ün tarihini anlatarak sözlerine başlayan Dursun, mevcut yasa ile frekans tahsisi konusunun çözümünün imkansız olduğun belirterek, ‘Yayıncılık konusundaki karmaşanın sona ermesi ve devlete kullanılan frekansların kiralarının girdi olarak kazandırılması için çalışma başlattık. Bugün ücretsiz olarak kullanılan her frekansın kira bedellerinin alınmasını sağlayacak bir çalışma içindeyiz.’ dedi.

Türkiye’de 17 milyon hanede toplam 33 milyon kayıtlı alıcısının bulunduğunu açıklayan Dursun, ‘Türkiye’de her hanede bir televizyon bulunuyor. Çalışmalar doğrultusunda evlerde yüzde 30’unda 2 televizyon tespit edildi. Yüzde 20 civarındada ise, her evde 3 televizyon olduğunu görüldü.’ diye konuştu. Televizyon yayınlarının bir yerden sübvanse edilmediği takdirde, sadece reklam gelirleri ile ayakta kalabildiğini belirten Dursun, ‘Yayın kuruluşlarının 3.8 milyarlık bir reklam pastası bulunuyor. Bu kuruluşlarda 15 bin kişi istihdam ediliyor. Yayın kuruluşlarının 2-3 tanesi hariç hepsi zarar ediyor. Buna rağmen, hiç kimse yayıncılıktan çekilmeyi düşünmüyor.’ şeklinde konuştu. Konferansın son bölümünde geniş bir değerlendirmede bulunan Dursun, katılımcıların sorularını cevaplarken, ‘Hepimizin elinde bir kumanda var. Ve herkes yayınları ücretsiz olarak izliyor. Dünyada birçok ülkede yayınlara ücret ödenirken Türkiye’de izleyici hiçbir ücret ödemeden istediği televizyon kanalını izleyebiliyor. Burada açıkça şunu ifade etmek isterim Türkiye’de bütün izleyicilerin istediği ölçülerde bir yayın yapmak çok zor. Herkes kendi beğendiği tarzda program yapılsın istiyor. Komşusu da öyle, üst kattaki de öyle. Bunu yapmak imkansızlık kadar zor.’ dedi.

Medyaloji

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.