Yeni reklam yasasının yansımaları

RTÜK yasasının değişmesi sonrasında kanalların uygulamaya başladığı yeni reklam sisteminde, reklam spotları ve sürelerinin nasıl değiştiği Medya Takip Merkezi araştırdı.

21.04.2011 - 00:00 | MediaCat

RTÜK yasasının değişmesi sonrasında kanalların uygulamaya başladığı yeni reklam sisteminde, reklam spotları ve sürelerinin nasıl değiştiği Medya Takip Merkezi araştırdı.

1 Nisan 2011 itibariyle uygulanmaya başlanan yeni RTÜK yasası ile birlikte reklam sürelerinde ve uygulamalarında büyük bir değişim yaşandı.

Reklam spot ve sürelerinde düşüş

MTM’nin, uygulamanın başladığı 1 Nisan’dan 15 Nisan’a kadarki dönemi kapsayan reklam ölçüm raporuna göre, yeni uygulama ile beraber TV kanallarının yayınladığı reklam spotlarında ve sürelerinde büyük bir düşüş tespit edildi. Eski sistemin uygulandığı 16-31 Mart tarihleri arasında, 6 genel içerikli TV kanalında toplam 64 bin 772 spot izleyici ile buluşurken, yeni uygulamanın gerçekleştiği 1-15 Nisan tarihleri arasında ise toplam 43 bin 89 spot yayınlandı. Araştırma, reklam spotlarının yüzde 33 oranında azaldığını ortaya koyuyor.

Yeni uygulama sonrasında, en fazla reklam alan TV kanalı ATV olurken, onu FOX ve Kanal D takip etti. TRT, yüzde 13 oranındaki değişim ile, yeni uygulamadan en az etkilenen kanal olarak kayda geçiyor. Yeni sistem, ‘en çok reklam alan TV kanalı’ sıralamasında ise genel anlamda bir değişim yaratmamış gibi görünüyor.

MTM’nin yaptığı reklam araştırmasına göre, yeni düzen en çok haber kanallarının reklamlarını etkiledi. Zira, genel rakamlara bakıldığında haber kanallarında yayınlanan reklamların yüzde 53 oranında azaldığı görülüyor.

Ürün yerleştirme uygulaması hızla adapte ediliyor

Uzun zamandır konuşulan “ürün yerleştirme” uygulaması, 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girdi. Bunun ardından eskiden markası kapıtılan ürünlere reklam amacıyla TV programlarında ve dizilerde yer verilmeye başladı. Bu uygulama kanallar tarafından hızlıca adapte edildi.

Medyaloji

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.