Yeni reklam yasasının kanallara etkisi

RTÜK yasasındaki reklam süre ve zamanlamasında yapılan değişiklik sonrası, reklam takibi konusunda hizmet veren Nar Ajans, yeni uygulamanın kanalların yayınladığı reklam süreleri üzerindeki etkisini araştırdı.

22.04.2011 - 00:00 | MediaCat

RTÜK yasasındaki reklam süre ve zamanlamasında yapılan değişiklik sonrası, reklam takibi konusunda hizmet veren Nar Ajans, yeni uygulamanın kanalların yayınladığı reklam süreleri üzerindeki etkisini araştırdı. Nisan ayı itibarıyla başlayan bu uygulamanın yansımalarının incelendiği rapora göre; Televizyondaki kanalların yayınladığı reklam sayılarında düşüş yaşandığı belirlendi. 1 – 20 Mart tarihleri arasında ekranda yer alan otuz kanalda 323 bin 314 adet reklam spotu yayınlandığı tespit edilirken, 1 – 20 Nisan döneminde ise yayınlanan toplam spot sayısının 263 bin 31’e gerilediği ortaya çıktı.

Reklam sürelerinde de azalma var

Yeni reklam uygulamalarında artık kanallardaki reklamlar eskisi kadar uzun sürmüyor fakat sık sık reklam gösterilebiliyor. Televizyonda önceden 20 dakikada bir dokuz reklam izlerken artık 1 saatte on iki reklam izliyoruz. Kanallar yayınladıkları reklamları belirlenen on iki sayısını geçmemek suretiyle istedikleri saat dilimine göre yayabiliyorlar. Bu reklam kuşaklarının dışında çeşitli tanıtım ve tanıtıcı reklam arası da verilebiliyor.

Bütün bu yeni uygulamalara rağmen Nar Ajans’ın son araştırması, kanalların yayınladığı reklamların sürelerinde de bir azalma yaşandığını ortaya çıkardı.

1 – 20 Mart tarihleri arasında ekranda yer alan otuz kanalda toplam 4 bin 513 saati aşan süreyle reklam yayınlanırken, 1 – 20 Nisan döneminde yayınlanan toplam reklam süresinin ise bin 425 saate düştüğü saptandı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.