Yeni neslin ekran göçünde storytelling

Yeni nesle ve yeni nesil medyaya uygun üretilmiş en başarılı içerikleri yöneten iki önemli isim Katzenberg ve Moretti, YouTube’un oturumunda bir araya geldi.

18.06.2014 - 14:41 | Enes Taşkıran

Cannes Lions 2014’ün ilk oturumu YouTube ev sahipliğinde gerçekleşti. YouTube Nation’dan Jacob Soboroff’un ev sahipliğinde, Dreamworks CEO’su Jeffrey Katzenberg ve VICE Media’nın CCO’su Eddy Moretti’nin katılımıyla sohbet havasında geçen oturumda izleyicinin ekran göçü ve yeni nesil storytelling tartışıldı.

Özellikle markalar için de ipuçları taşıyan panelde, markaların doğru hayran veritabanıyla ne tarz içerik paylaşması gerektiği ve nasıl diyalog yaratabileceği hakkında da çıktılara ulaşıldı.

Soboroff’un Youtube’un içerik geliştirme işini nasıl değiştirdiğine yönelik sorusuna Katzenberg, YouTube platformunun adeta “içerik barajının kapaklarını açtığı” ve her türden yaratıcı için fırsatlar yarattığı yanıtını verdi.

Bu soruyu Dreamworks’ün stratejisini dev perdeden, mobil cihazların küçük ekranlarına nasıl uyarladığı takip etti. Perdeden mobil cihazlara inmenin eşsiz ve farklı olduğunu söyleyen Katzenberg, küçük ekranın paylaşmaya ve tüketmeye daha müsait bir doğası olduğunu, bu yönüyle izleyiciyle farklı türde bağ kurma fırsatları barındırdığını ve bu konuda her gün yeni şeyler öğrendiklerini ifade etti.

Ardından Soboroff, Katzenberg’e kişisel olarak içeriği küçük ekranda izlemekten hoşlanıp hoşlanmadığını sordu. Çok eğlendiğini söyleyen Katzenberg, bunun daha kişisel bir deneyim olduğunu ve insanlar hakkında çok şey öğrendiğini belirtti ve şöyle devam etti: “Mobil cihazlar sayesinde insanlar hakkında bilgi ediniyorsun, onları takip ediyorsun, hatta arkadaş ediniyorsun.”

Yeni lanse edilen DreamWorksTV hakkında tanıtıcı kısa bir videonun ardından Soboroff, Dremaworks’ün transmedya portföyünü belirlerken yaptıkları araştırmalardan izleyicilerin içerik tüketimi alışkanlıkları hakkında neler bulduklarını öğrenmek istedi.

Yanıtına, “İzleyicinin olduğu her yerde olmak istedik, 6 yılda 1500 bölüm video içerik üreterek tarihe geçecek bir işe giriştik” diyerek başlayan Katzenberg, Kuzey Amerika’da yürüttükleri araştırmalarda çocukların televizyonu ilk olarak Netflix, ardından YouTube’dan izlediğinin ortaya çıktığını söyledi. Bugün, çocukların televizyon karşısında olmadığını, tablet ve telefondan içerik tükettiklerinin altını çizen Katzenberg, çocukların olduğu yerin doğasına uygun içerik üretmek istediklerin belirtti.

Soboroff, izleyicinin bu ekran göçüne dair Katzenberg’in markalara ne önereceği sorusunu da yöneltti. Katzenberg, bu yeni ortamın farklı bağ kurma fırsatları barındırdığını belirterek geleneksel uygulamaların günümüzde bu ortamlarda işe yaramadığını, bu ortamların eğlenceli, komik ve markalar için çok değerli olduğunu ve storytelling yöntemlerini de bu ortamlara uyarlanması gerektiğini kaydetti.

Katzenberg’in bu yanıtının ardından Soboroff, sahneye VICE Media Chief Creative Officer’ı Eddy Moretti’yi davet etti. Sürekli internete bağlı yeni nesile yönelik yayın yapan birçok kanala sahip olan grubun dijital menşeli ve önceliği dijitale veren bir şirket olarak olup olmadığını merak eden Soboroff, Moretti’den, “Evet ve öyle de kalacağız” yanıtını aldı. İlk videolarını 2007’de yayınladıklarını söyleyen Moretti VICE’ın; MTV, ESPN ve CNN gibi kanalların yeni nesle yönelik muadili olduklarını belirtti.

Soboroff ardından, VICE Media’nın portföyünde farklı temalarda içerik yayınlayan birçok harika markanın olduğunu, hayranların temalar ve yayınlar konusunda nasıl yönlendirdiğini sordu.

“Bizimle birlikte içerik üretmeleri için onları işe alıyoruz” diyen Moretti, takipçileri arasından storyteller’ları seçtiklerini ve onları dinlediklerini söyleyerek, şirketin haber masasında hayranların oturduğunu kaydetti.

VICE Media’nın başarısının ardındaki genç kitlenin niye diğer demografilerden farklı olduğuna dair soruya da Moretti, bu kitlenin istediği şeyin aralarında konuştukları gibi muhatap alınmak olduğunu, özellikle büyük haber kanallarının bu şekilde hitap edemediği yanıtını verdi. Katzenberg ise bu kitlenin sahicilik istediğinin altını çizdi. Moretti ise bu sahicilik için sadece belgesel storytelling yapmakla yetinmediklerini, kameranın önüne de bu kitleden gençler geçirdiklerini belirtti.

Markaların bu sahiciliği nasıl yakalayabileceğini soran Soboroff, “Markalar, tarif ettiğimiz bu kitleye saygı duymalı. Doğru insanlarla işbirliği yapmalı. Bu internet topluluğu büyüyor ve. Bu kitleye değer vermeli ve hak ettiğini teslim etmeli” şeklinde yanıt aldı.

Katzenberg ise daha yüksek kalite ve daha iyi hikaye anlatımı talep eden bu kitlenin, bunları bulabildiği yere göç ettiğini,  bu göçün sistemde yeni bir piramit oluşturduğunu, bu topluluğa hak ettiği değeri verenlerin hızla bu piramidin yukarısına çıkacağını söyleyerek sözlerini noktaladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.